Britská vláda chce v případě neúspěchu jednání s EU přejít na model australského partnerství

Facebook

Britský premiér Boris Johnson | FOTO: Facebook

Pokud se Británie nedohodne s Evropskou unií na podobě budoucích vztahů, je Londýn připraven nahradit těsné vazby s Bruselem volným partnerstvím australského typu. Britský premiér Boris Johnson to dnes podle agentury Reuters řekl svému polskému protějšku Mateuszovi Morawieckému. Austrálie nemá s EU uzavřenu žádnou všeobecnou obchodní smlouvu, výměna zboží se tak většinou řídí pravidly Světové obchodní organizace (WTO).

Británie opustila evropský blok po složitém vyjednávání 31. ledna. Během nynějšího přechodného období, které vyprší na konci letošního roku, zůstává země součástí jednotného unijního trhu i celní unie. Vyjednávači nyní diskutují o podmínkách dohody o volném obchodu. Názory obou stran jsou ale rozdílné, kdy Británie usiluje o co největší hospodářskou i politickou nezávislost. Přiblížit postoje se má pokusit další kolo rozhovorů, které začne v nadcházejícím týdnu. Čas na dosažení dohody se ale krátí.

„(Johnson) řekl, že Spojené království bude k vyjednávání přistupovat konstruktivně, zároveň ale bude připravené opustit přechodné období za australských podmínek, pokud nebude možné dosáhnout dohody,“ uvedl úřad britského premiéra v prohlášení.

Austrálie má s unií velmi volné obchodní vztahy. Ačkoli pro některé kategorie zboží existují dohody, většina obchodu se řídí pravidly WTO.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner