Bulharsko vyhostilo ruského diplomata kvůli výbuchům muničních skladů

Vladimir Putin (AdobeStock)

Vladimir Putin | FOTO: AdobeStock

Bulharsko dnes oznámilo, že vyhostilo diplomata Ruské federace. Udělalo to den poté, co prokuratura uvedla, že podezírá šest Rusů v souvislosti s výbuchy bulharských skladů munice v letech 2011 až 2020. Moskva oznámila, že chystá odvetná opatření.

Bulharská ministryně zahraničních věcí Ekaterina Zacharievová podle bulharských médií na dnešním setkání s ruskou velvyslankyní v Sofii Eleonorou Mitrofanovovou vznesla požadavek, aby Moskva s místními úřady plně spolupracovala na vyšetřování explozí a pokusu o otravu bulharského zbrojaře Emilijana Gebreva.

Prokuratura ve středu oznámila, že šestici Rusů podezírá ve spojitosti se čtyřmi výbuchy v bulharských skladech a továrnách, kde měl Gebrev uložené zbraně a munici. Společné jim bylo mimo jiné to, že vojenský materiál měl odtud směřovat na Ukrajinu a do Gruzie.

Tři z podezřelých Rusů byli již dříve obviněni, že se v roce 2015 pokusili Gebreva otrávit látkou ze skupiny novičok, mělo jít o akci připisovanou jednotce GRU označované číslem 29155. Podle investigativní skupiny Bellingcat se bulharský zbrojař dostal do hledáčku ruských tajných služeb pravděpodobně proto, že jeho firma EMKO je jedinou mimo kontrolu Moskvy, která je schopna zajistit dodávky munice pro zbraně sovětské výroby.

Členové jednotky podle české vlády provedli v roce 2014 také útok v muničním skladu Vrběticích na Zlínsku, kde měl Gebrev rovněž uskladněn vojenský materiál. Česko kvůli tomu vyhostilo většinu diplomatického personálu z velvyslanectví v Praze. Moskva reagovala recipročně.

„Budou následovat odvetné kroky,“ sdělilo dnes podle agentury TASS ruské ministerstvo zahraničí v reakci na vypovězení svého diplomata z Bulharska.

    Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

    Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

    Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

    Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]