Slovenský předseda vládní strany SMER Robert Fico se s odstupem vyjádřil k vyšetřování vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Bývalý slovenský premiér za následným vývojem událostí vidí bezprecedentní akci proti jeho vládě. Spekulace se rozšířily ve chvíli, kdy policie nedávno zadržela podezřelého podnikatele Antonia Vadala, který měl mít podle zavražděného novináře přímou vazbu na Ficovu stranu.

,,Hrubým způsobem byla zneužita vražda novináře na útok proti vládě. Došlo k změně mocenských poměrů. Nemohli jsme se dívat, jak někdo získá moc zcela nelegitimně. A tak jsem ustoupil, čímž jsem dal možnost pokračovat dosavadní vládní koalici. Byl to dobrý krok, nezdařil se tak pokus o mocenskou změnu bez parlamentních voleb,“ řekl Fico v Interview ČT24.

Mladý pár byl zastřelen před více než půl rokem v jejich domě v obci Veľká Mača nedaleko Trnavy. Doposud vyšetřování stagnovala, ale před několika dny bylo zadrženo několik podezřelých.

Hlavním objednavatelkou měla být čtyřiačtyřicetiletá tlumočnice Alena Zsuzsová. Obviněná měla pracovat pro podnikatele Kočnera, který se s oblibou chlubil kontakty na vrcholné politiky. I když se podle spekulací měla mladému páru stát osudnou právě novinářova snaha rozkrývat organizovaný zločin, nic víc nebylo prozatím prokázáno.

,,Každého včetně mě zajímá, co za tím bylo, Presumpce neviny stále platí, a tak se k tomu nemůžu více vyjadřovat. Doteď nevíme, jestli máme vraha či objednavatele. Nechme policii pracovat,“ uzavřel vše Fico apelem na média a veřejnost.

Revue Forum Banner
FORUM 24 MONITOR
Další články autora