Česko, Maďarsko i Polsko odmítají, že by měly dohodu s Němci o vracení migrantů

morasta.it

Maďarský premiér Viktor Orbán | FOTO: morasta.it

Česká, maďarská i polská vláada odmítly, že by dosáhly ujednání s Německem ohledně vracení migrantů.

Agentura DPA přitom informovala, že německá kancléřka Angela Merkelová získala od 14 zemí, včetně Maďarska, Česka a Polska, příslib dohody o urychleném navracení migrantů z Německa do toho státu Evropské unie, kde byli zaregistrováni.

Jakékoli jednání s Berlínem na toto téma popřel český premiér Andrej Babiš. Česká vláda by se podle něj k takové dohodě nepřipojila. Totéž odmítla maďarská strana, premiér Viktor Orbán uvedl, že zpráva je „obvyklým politickým blafováním“, a zopakoval, že žádné podobné dohody dosaženo nebylo.

„Nejsou tu žádné nové dohody ohledně přijímání žadatelů o azyl ze zemí EU. Potvrzujeme to, stejně jako Česká republika a Maďarsko,“ řekl mluvčí polského ministerstva zahraničí Artur Lompart agentuře Reuters.

Agentura DPA se odvolává na kancléřčin dopis určený koaličním partnerům – vrcholným politikům Křesťanskosociální unie (CSU) a sociální demokracie. Příslib na politické úrovni podle agentury získala Merkelová také od Polska, které se stejně jako Česko a Maďarsko dosud stavělo k její migrační politice kriticky. Dalšími státy jsou Belgie, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Nizozemsko, Portugalsko a Švédsko.

Merkelová už v pátek na summitu EU oznámila, že Španělsko a Řecko jsou připraveny převzít migranty zachycené na německo-rakouských hranicích, pokud u nich požádali o azyl.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner