Česko neví, kolik dávek vakcíny dostane příští týden! Obrovská komplikace, řekl Babiš

twitter AČR

Ilustrační foto | FOTO: twitter AČR

Dodavatel vakcíny Pfizer a BioNTech Česku dosud nesdělil, kolik dávek pošle do země příští týden. Znamená to obrovské komplikace, řekl ve středu ČTK premiér Andrej Babiš. Firma podle něj zrušila celý harmonogram dodávek, omezila množství pro tento týden a slíbila, že objednané vakcíny vrátí v polovině února. Česko s dalšími zeměmi v úterý vyzvalo Evropskou radu, aby vyslala jasný signál k urychlení schvalování dalších objednaných vakcín.

Výpadek v dodávkách Pfizer a BioNTech vysvětluje tím, že potřebuje prostor pro zvýšení výroby. „Není domluveno nic, ani příští týden. Je to obrovská komplikace o to víc, že bude třeba očkovat druhou dávkou,“ uvedl Babiš.

print screen CNN Prima News

V Česku bylo do úterního poledne podáno 129 829 vakcín proti koronaviru. Naočkováno je tak podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) 1,3 procenta populace. V lednu má být podle něj očkováno 346 625 lidí, v únoru 271 600 lidí a v březnu 662 400 osob.

Pokud nebude k dispozici vakcína od britské farmaceutické společnosti AstraZeneca, bude celkový počet o zhruba 600 000 lidí nižší. Ministr také řekl, že 1450 lidí v Praze a 511 v Jihomoravském kraji už dostalo i druhou dávku vakcíny od společností Pfizer a BioNTech.

Česko má podle Babiše objednáno zhruba 20 milionů vakcín proti nemoci covid-19. Kromě vakcíny od společností Pfizer a BioNTech a firmy Moderna, kterými se už očkuje, jsou mezi objednanými dodávkami i látky od výrobců Curevac, AstraZeneca a Johnson&Johnson. Ta počítá s aplikací pouze jedné dávky a měla by na světový trh přijít v březnu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner