Chorvatsko chce schválit rozpočet EU za svého předsednictví

en.wikipedia.org

Andrej Plenković | FOTO: en.wikipedia.org

Chorvatsko udělá maximum pro to, aby se za jeho předsednictví v Evropské unii v prvním pololetí příštího roku podařilo dokončit jednání o víceletém finančním rámci EU na roky 2021 až 2027. Na závěr summitu skupiny Přátel koheze to dnes novinářům v Praze řekl chorvatský premiér Andrej Plenković. Šestnáct zemí EU včetně Česka se dnes dohodlo, že chtějí proti návrhu Evropské komise přidat peníze na politiku soudržnosti.

Podle Plenkoviće je důležité schválit finanční rámec včas. Nyní platný rámec na roky 2014 až 2020 byl podle něj schválen pozdě. Evropští lídři se na něm dohodli v únoru 2013, jednání o konečné podobě s Evropským parlamentem ale trvalo až do listopadu. U budoucího finančního rámce chtěli unijní lídři původně najít dohodu do konce letošního roku.

Proti podobě finančního rámce, jak ho navrhla Evropská komise, dnes vystoupili představitelé skupiny Přátel koheze, která sdružuje 16 zemí převážně z východní a jižní části unie. Podle nich není v rozpočtu dost peněz na politiku soudržnosti, která slouží ke sbližování životní úrovně členských zemí. Skupina také vyzvala ke zrušení rabatů, které si v minulosti vybojovala část západoevropských zemí a na jejichž základě mohou žádat o vratky z evropského rozpočtu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner