Čína odsoudila nový bezpečnostní pakt mezi USA, Austrálií a Británií

Ilustrační foto  (profimedia.cz)

Ilustrační foto | FOTO: profimedia.cz

Čínská ambasáda ve Washingtonu v reakci na bezpečnostní pakt, který ve středu oznámili lídři Spojených států, Británie a Austrálie, uvedla, že tyto země by se měly zbavit mentality z dob studené války a ideologických předsudků. Informovala o tom agentura Reuters. Země novým partnerstvím podle čínského ministerstva zahraničí narušují mír a stabilitu v regionu.

Spojené státy, Británie a Austrálie ve středu oznámily, že zakládají bezpečnostní partnerství, které má zajistit mír a stabilitu v oblasti Indo-Pacifiku. Pakt zahrnuje pomoc Austrálii v získávání ponorek na jaderný pohon. Děje se tak v době, kdy čínský vliv v regionu sílí.

Mluvčí čínské ambasády Liou Pcheng-jü na žádost o komentář reagoval slovy, že státy „by neměly stavět výlučné bloky zaměřené proti třetím stranám nebo poškozující jejich zájmy. Zejména by se měly zbavit své mentality z dob studené války a ideologických předsudků“.

Vysoce postavení činitelé administrativy amerického prezidenta Joea Bidena podle agentury AP uvedli, že nový pakt není namířen proti Pekingu. To později zdůraznil i britský ministr obrany Ben Wallace, který odmítl i přirovnání k studené válce.

Trojice států přesto „zásadně narušuje mír a stabilitu v regionu, stupňuje závod ve zbrojení a poškozuje mezinárodní snahy o nešíření jaderných zbraní“, uvedl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien. Peking podle něj bude vývoj situace pečlivě sledovat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]