Čína předvádí vojenskou sílu u Tchajwanského průlivu. Nese těžce návštěvu amerického náměstka

Wikipedia

Voják oddílu speciálního určení čínského námořnictva při cvičení | FOTO: Wikipedia

Čína v reakci na návštěvu náměstka amerického ministra zahraničí Keitha Kracha na Tchaj-wanu uspořádala vojenské cvičení poblíž Tchajwanského průlivu. Demonstraci síly zdůvodňuje „ochranou své svrchovanosti“. Třídenní návštěvu Tchaj-wanu, který Peking v rozporu s realitou označuje za své území, zahájil Keith Krach ve čtvrtek. Čína si dlouhodobě vymiňuje na ostatních státech, aby nejednaly s tchajwanskými činiteli. Samostatná politika svébytného ostrovního státu čínským komunistům vadí.

Vojenského cvičení se podle vyjádření čínského ministerstva obrany účastní jednotky námořnictva i letectva. „Manévry jsou logickou, nutnou akcí, která reaguje na současnou situaci v Tchajwanském průlivu a která je zaměřena na obranu národní suverenity a územní integrity,“ nechal se slyšet mluvčí ministerstva Žen Kuo-čchiang.

Zopakoval tezi čínské komunistické propagandy o tom, že Tchaj-wan „je čistě vnitřní záležitostí Číny, do níž se nesmí vměšovat žádné zahraniční síly“. Mluvčí rovněž osočil Spojené státy a Tchaj-wan ze spiknutí – Washington prý chce využít ostrova ke kontrole Číny. „Kdo si hraje s ohněm, ten se spálí,“ varoval Žen.

Tchajwanské ministerstvo obrany uvedlo, že čínské stíhačky v pátek opakovaně narušily tchajwanský vzdušný prostor. Tamní velitelství poslalo do vzduchu vlastní bojové letouny k monitorování čínských aktivit, napsala agentura Reuters.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner