Čína vyzvala západní firmy, aby nedělaly politiku

Čína. Ilustrační obrázek (Profimedia)

Čína. Ilustrační obrázek | FOTO: Profimedia

Čínští představitelé dnes vyzvali švédský módní řetězec H&M a další západní firmy, aby nedělaly politiku. Čínské úřady tak reagují na oznámení, že západní firmy zvažují přerušit odběr bavlny z oblasti Sin-ťiang kvůli obavám o dodržování lidských práv menšiny Ujgurů, napsala agentura Reuters. Švédský módní řetězec již v roce 2020 oznámil, že dodávky bavlny přeruší, protože situaci v Sin-ťiangu není možné ověřit.

Mluvčí vlády oblasti Sin-ťiangu vyzval firmy, aby nepolitizovaly své ekonomické jednání. Podotkl také, že společnosti, které takový krok udělají, přestanou na čínském trhu vydělávat. Proti některým firmám, které ohlásily, že zvažují pozastavit nákupy bavlny z této oblasti, se na čínských sociálních síti objevily výzvy k bojkotu. Některé portály pak produkty těchto firem stáhly ze své nabídky. Představitelé místní vlády také vyzvali zástupci firem, aby navštívili tamní plantáže bavlny.

Zacházení čínských úřadů s etnickou menšinou Ujgurů kritizují západní státy a mezinárodní organizace. Spojené státy označily počínání za genocidu a Evropská unie zavedla proti některým čínským představitelům sankce. Podezření vzbuzují například rozsáhlé internační tábory, kde má docházet k nucený pracím a násilné politické agitaci. Čína tvrdí, že Ujguři jsou v táborech dobrovolně a uskutečňuje se tam jejich profesní rekvalifikace.Zacházení čínských úřadů s etnickou menšinou Ujgurů kritizují západní státy a mezinárodní organizace. Spojené státy označily počínání za genocidu a Evropská unie zavedla proti některým čínským představitelům sankce. Podezření vzbuzují například rozsáhlé internační tábory, kde má docházet k nucený pracím a násilné politické agitaci. Čína tvrdí, že Ujguři jsou v táborech dobrovolně a uskutečňuje se tam jejich profesní rekvalifikace.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]