Činnost vlády podle Vystrčila ohrožuje svobodu a nezávislost

Předseda senátu Miloš Vystrčil (ODS) (Miloš Vystrčil)

Předseda senátu Miloš Vystrčil (ODS) | FOTO: Miloš Vystrčil

Činnost vlády zásadně ohrožuje svobodu a nezávislost, uvedl šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS) na twitteru v reakci na dnes ohlášenou rezignaci nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Pražský hrad Zemanovo rozhodnutí odejít z funkce ke konci června nyní komentovat nebude, sdělil ČTK mluvčí Jiří Ovčáček.

Zeman uvedl, že v poslední době pociťoval tlak ze strany ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO). Řekl, že odrážení tlaku a řešení půtek mu bralo čas a sílu na práci. „Opět další zpráva, že svoboda a nezávislost jsou činností této vlády zásadně ohrožovány,“ napsal Vystrčil k fotografii z tiskové konference nejvyššího státního zástupce.

Někdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (TOP 09) vybídl k rezignaci Benešovou. „Potvrdila se má slova – Pavel Zeman odstupuje kvůli tlakům ministryně Benešové. Tohle je v právním státě nepřípustné. Odstoupit by měla ona – a to okamžitě,“ napsal na twitteru Pospíšil, který v roce 2010 navrhl vládě Petra Nečase (ODS) Zemanovo jmenování.

Šéf Pirátů Ivan Bartoš uvedl, že se mu Zemanova tisková konference poslouchala těžce. „Ministryně Benešová na něj dlouhodobě útočila a hledala záminku k jeho odvolání,“ konstatoval.

Benešové připisovala Zemanovo rozhodnutí většina opozičních lídrů už před tím, než ho jako hlavní důvod zmínil Zeman. „Tlak byl zvláště ze strany ministryně Benešové obrovský. Jeho krok tedy lidsky chápu a děkuji za jeho službu státu. Teď je potřeba se jasně postavit za nezávislost státního zastupitelství. Žádné vládní zametání kauz pod koberec!“ uvedl na twitteru poslanec KDU-ČSL Marek Výborný.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]