ČSÚ nezaplatí za on-line sčítání firmě plnou cenu kvůli potížím po spuštění

Sčítání lidu 2021, ilustrační foto (Český statistický úřad (ČSÚ))

Sčítání lidu 2021, ilustrační foto | FOTO: Český statistický úřad (ČSÚ)

Český statistický úřad (ČSÚ) nezaplatí za elektronické sčítání lidu kvůli potížím po spuštění dodavateli plnou cenu. O vypořádání jednají právníci. Záležitost by se mohla v prvním čtvrtletí uzavřít. Novinářům to dnes řekl předseda ČSÚ Marek Rojíček. Sčítání lidu se konalo loni od 27. března do 11. května.

Elektronickou část s aplikací zajišťovala firma OKsystem. Začátek on-line cenzu provázely potíže s informačním systémem. Po spuštění se musel hned první den zhruba na deset hodin odstavit. Pak už on-line verze fungovala bez větších problémů.

„Hodnota plnění tak, jak byla smluvně dána, nebude dodavateli zaplacena v plné výši. To je závěr, který už dneska víme. Detaily s ohledem na probíhající jednání a citlivost záležitosti v tuto chvíli nemůžeme sdělovat,“ uvedl šéf statistiků.

Loni po potížích s on-line aplikací v médiích řekl, že ve smlouvě je sankce 20.000 korun bez DPH za každých 15 minut nedostupnosti systému. Společnost OKsystem tehdy uvedla, že se při odstranění potíží muselo mimo jiné zasáhnout do sčítací aplikace kvůli našeptávači adres, který zatěžoval databázi při ukládání údajů.

Podle Rojíčka ČSÚ záležitost řeší od skončení sběru dat ve sčítání. Ve výběrovém řízení vybral znaleckou kancelář, která získala podklady od statistiků, dodavatele i dalších subjektů, které se na on-line sčítání podílely. „Závěr potvrdil to, co jsme si od začátku více méně mysleli. Problém byl zejména v našeptávači, v parametrizaci našeptávače, těch záležitostí tam bylo víc,“ uvedl šéf ČSÚ.

Nyní situaci řeší s dodavatelem právníci. „Pochopitelně jsou pohledy různé. Předpokládám, že během prvního čtvrtletí se záležitost uzavře,“ dodal předseda ČSÚ. Výsledek pak úřad zveřejní.

Možnosti sečíst se on-line využilo loni kolem 85 procent z 10,5 milionu obyvatel Česka. Sčítání se konalo elektronicky poprvé. Při předchozím cenzu v roce 2011 sice lidé mohli údaje zadat přes internet, museli k tomu ale mít i papírový formulář.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]