Do čela sněmovního petičního výboru zvolili členové předsedu SPD Tomia Okamuru

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura  (ČTK)

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura | FOTO: ČTK

Do čela sněmovního petičního výboru dnes zvolili členové předsedu SPD Tomia Okamuru. Do funkce ho na první povolební schůzi výboru navrhl jeho bratr Hayato Okamura (KDU-ČSL), nominaci podpořil také poslanec ANO Ladislav Okleštěk. Oba bratři se kvůli názorovým rozdílům léta nestýkali. Dříve Okamura opakovaně neuspěl při volbě místopředsedy Sněmovny, tuto pozici zastával v minulém volebním období.

Vedení 16členného petičního výboru patří podle politických dohod SPD. Hnutí v něm zastupuje jen Tomio Okamura. V tajné volbě dostal hlasy všech členů. Okamurovo zvolení ještě musí v pátek potvrdit sněmovní plénum. Místopředsedy výboru se stali Petr Vrána (ANO), Nina Nováková (KDU-ČSL) a Tomáš Müller (STAN).

Petiční výbor se zabývá zejména peticemi, které obyvatelé adresují poslancům. Projednává také například zprávy o činnosti veřejného ochránce práv a rozpočtové kapitoly kanceláře ombudsmana, úřadu vlády a Úřadu pro ochranu osobních údajů. Členové výboru rovněž kontrolují vládní politiku v oboru lidských práv a práv národnostních menšin.

Okamura neuspěl jako nominant SPD na místopředsedu Sněmovny celkem ve čtyřech kolech dvou voleb, které se konaly na ustavující a na druhé schůzi pléna. Většinou soupeřil s bývalým předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO), kterého poslanci rovněž nezvolili. Jedno místo v sedmičlenném sněmovním předsednictvu tak zůstalo neobsazené. Vondráčka poslanci zvolili předsedou ústavně-právního výboru.

Poslanci zvolili na ustavující schůzi do vedení Sněmovny vedle předsedkyně Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) pětici jejích zástupců, a to Věru Kovářovou (STAN), Jana Bartoška (KDU-ČSL), Jana Skopečka (ODS), Olgu Richterovou (Piráti) a Janu Mračkovou Vildumetzovou (ANO). Pozice šestého místopředsedy patří podle dohod hnutí ANO.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]