Do ČR dorazilo prvních sedm vojenských zdravotníků z USA

Zdravotníci z USA, kteří budou v Česku pomáhat se zvládáním epidemie koronaviru  (twitter @USEmbassyPrague)

Zdravotníci z USA, kteří budou v Česku pomáhat se zvládáním epidemie koronaviru | FOTO: twitter @USEmbassyPrague

Do Česka dnes dorazilo prvních sedm amerických vojenských zdravotníků, kteří budou pomáhat se zvládáním epidemie koronaviru. První konzultace s českými kolegy jsou v plánu v pondělí, uvedlo na twitteru velvyslanectví Spojených států. Celkem má z USA dorazit 28 zdravotníků texaské a nebraské Národní gardy, kteří mají zkušenosti s bojem proti koronaviru.

Parlament tento týden schválil pobyt až 300 vojenských zdravotníků ze zemí Evropské unie a NATO na českém území. Působit zde mohou nanejvýš 90 dnů. Zahraniční vojáci budou v případě nasazení působit beze zbraní a vždy ve spolupráci s českým zdravotnickým personálem. S využitím zdravotníků z USA se počítá v Ústřední vojenské nemocnici v Praze, o jejich dalším působení pak rozhodne ministerstvo zdravotnictví.

Česko požádalo spojence z NATO o vyslání vojenských lékařů kvůli rychlému šíření epidemie koronaviru v zemi, aby se zamezilo možnému nedostatku zdravotního personálu. V minulých týdnech ČR vykazovala mezi evropskými zeměmi jeden z nejvyšších počtů nově nakažených na 100.000 obyvatel.

Kromě vyslání vojenských zdravotníků získalo Česko od spojenců i materiální pomoc, zejména plicní ventilátory. Dostalo je například z Německa, Rakouska, Maďarska či ze strategických zásob Evropské unie i Severoatlantické aliance.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]