Do Liberce převezou z Ostravy ke zpopelnění desítky zemřelých

Krematorium Ostrava

Krematorium Ostrava | FOTO: Krematorium Ostrava

Do Liberce převezou v příštích dnech z krematoria v Ostravě bezmála 60 zemřelých ke zpopelnění. Umožňuje to volná kapacita libereckého krematoria. ČTK to dnes řekl náměstek primátora Liberce Jiří Šolc (Starostové pro Liberecký kraj).

Liberecké krematorium je nejstarší v zemi, v provozu je už více než 100 let. Epidemie koronaviru a s ním spojená úmrtí se na jeho vytíženosti loni příliš neprojevila. V roce 2020 bylo v krematoriu v Liberci provedeno 1805 zpopelnění, o 20 více než o rok dříve. Město proto nabídlo pomoc jiným krajům. „Když můžeme, pomůžeme,“ uvedl Šolc.

Problémy jsou zejména v Moravskoslezském kraji, který má jediné krematorium v Ostravě. Jeho kapacita nestačí na zpopelnění zesnulých, jejichž počet se v posledních měsících i kvůli koronavirové pandemii zvýšil o desítky procent.

V Moravskoslezském kraji v souvislosti s koronavirem zemřelo od loňského jara nejvíce lidí v zemi, 1837. V Libereckém kraji to bylo 542 lidí, méně zemřelých má z krajů jen Karlovarský, a to 531. Od začátku epidemie nemoci covid-19 zemřelo v Česku přes 14.000 lidí, u kterých byl nový typ koronaviru prokázaný.

Podle údajů Českého statistického úřadu zemřelo od začátku roku 2020 do konce listopadu více lidí, než je běžné za celý rok. V Česku je 27 krematorií, na každý kraj tak většinou připadají dvě. V Libereckém kraji je kromě Liberce krematorium ještě v Semilech. Z ostravského krematoria bylo už před týdnem 58 těl převezeno ke zpopelnění do jihomoravských Hustopečí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner