Do Minsku se před protesty přesouvá speciální vojenská technika

Protilukašenkovská demonstrace v Minsku (facebook Tut.by)

Protilukašenkovská demonstrace v Minsku | FOTO: facebook Tut.by

V běloruské metropoli Minsku se začínají scházet lidé na pravidelném nedělním protirežimním protestu. Podle očitých svědků, na které se odvolává agentura Interfax, se v ulicích pohybují obrněná obojživelná vozidla s kulomety. Samozvaný prezident Alexandr Lukašenko tento týden demonstrujícím pohrozil, že jeho bezpečnostní složky se nebudou rozpakovat použít násilí, ministerstvo vnitra zmínilo již dříve i střelné zbraně.

O tom, že se od rána do minských ulic stahuje nejrůznější speciální technika včetně vodních děl, informovala také agentura TASS.

Běloruská vláda na svém oficiálním webu oznámila, že ode dneška dočasně uzavře hranice pro vstup cizinců a osob bez občanství. Opatření podle sdělení vlády souvisí s šířením nemoci covid-19. Tento týden už se částečně uzavřely pozemní hranice s Polskem, Lotyšskem, Litvou a s Ukrajinou.

Lukašenko tento týden předeslal, že v případě nutnosti povolá do ulic armádu a ozbrojí dobrovolníky z takzvaných lidových družin, které tvoří bývalí vojáci a příslušníci bezpečnostních složek. V pátek běloruský diktátor oznámil, že „už nehodlá dělat ústupky“, a pohrozil použitím síly.

Hromadné protesty proti Lukašenkovu režimu vyvolaly prezidentské volby na začátku srpna. Opozice a velká část veřejnosti pokládají Lukašenkovo oficiálně oznámené vítězství ve volbách s více než 80 procenty hlasů za zfalšované a v Minsku se od té doby každou neděli scházejí desítky tisíc lidí. Lukašenkovo zvolení neuznává ani většina zemí světa, včetně Evropské unie a České republiky.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]