Dostálová: Sněmovna by o stavebním zákoně mohla jednat od července

ČTK

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) | FOTO: ČTK

Sněmovna by mohla nový stavební zákon začít projednávat od července. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) k němu obdrželo 4500 zásadních připomínek. Mnoho jich však bylo duplicitních, ministerstvo je rozdělilo do 26 bloků s podobnými tématy. Na setkání s novináři to dnes řekla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Kvůli velkému množství připomínek vláda posunula termín pro jejich vypořádání o dva měsíce na konec března. Zákon, který má urychlit a zjednodušit povolování staveb, má podle plánů MMR platit od začátku příštího roku.

„Jak už jsem uvedla dříve, těch připomínek přišlo 4500, ale mnoho jich bylo duplicitních. Dali jsme je do 26 bloků, v každém z nich jsou připomínky skoro stejného rázu. Ty nejzásadnější připomínky byly k institucionálnímu modelu, to se po dohodě se Svazem měst a obcí podařilo odblokovat,“ uvedla ministryně.

MMR se v polovině ledna domluvilo se Svazem měst a obcí, že úředníci odpovědní za stavební řízení na úrovni obcí nebudou převedeni do nového státního modelu. Původně mělo pod stát přejít 13.500 úředníků, nyní to bude asi 7000. Dále by ale měly rozhodovat státem řízené krajské úřady a centrála. Rovnou na úrovni státu by se měly řešit liniové a velké veřejně prospěšné stavby.

„Zákon potřebujeme všichni. Pojďme najít takové řešení, které nebude narážet na projednávání ve Sněmovně, protože čím dřív ho budeme mít, tím je to lepší pro ekonomiku Česka. Pokud to půjde a domluvíme se na konsenzuálním řešení, tak první čtení by mohlo být v červenci tak, aby platnost zákona mohla být už v roce 2021,“ doplnila Dostálová.

Podle pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) je nový stavební zákon nezbytný, například pro vyřešení krize dostupnosti bydlení. Důležitá je podle něj také připravovaná digitalizace. „Stavební zákon určuje především to, jak se mohou rozvíjet města a obce, a rozvoj je pro Prahu naprosto zásadní záležitostí. Není překvapující, že Praha je v porovnání s průměrným městem jiná. Průměrné město má velikost 13.000 obyvatel, Praha má registrováno 1,3 milionu lidí. Takže všechno je tady složitější, komplexnější a náročnější na koordinaci,“ sdělil Hřib.

Jak dále uvedl, Praha vytváří zhruba 25 procent HDP Česka, spolu se spádovými oblastmi je to asi polovina. Spolu s dalšími většími městy, jako jsou Brno, Ostrava, Plzeň a Liberec a jejich spádovými oblastmi, je to zhruba čtvrtina HDP. „Z tohoto pohledu je pro nás naprosto zásadní, aby byly zohledněny požadavky velkých měst, která jsou specifická. A taky je důležité, aby nebylo omezeno právo na samosprávu, tak jak ho máme garantované ústavou. Protože lidé by měli rozhodovat o záležitostech co nejblíže k sobě,“ dodal primátor.

Vláda si od nového stavebního zákona slibuje výrazné zrychlení a zjednodušení schvalování staveb. Podle údajů Světové banky patří Česko ve vyřízení stavebního povolení na 157. místo ze 190 porovnávaných zemí.

Norma má řadu kritiků. Mezi nejčastější výtky patří to, že nahrává developerům a nechrání veřejné zájmy. Podle některých oponentů je dokonce protiústavní. Dostálová už dříve uvedla, že v připomínkovém řízení je ochotná dělat kompromisy, ovšem nesmí být porušen cíl zákona. Vláda počítá s jeho platností od začátku příštího roku. Účinnost bude podle Dostálové nabíhat postupně, nejzazší termín je polovina roku 2023.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner