Drážďany vyhlásily stav nacistické nouze. Pravicoví extremisté se tam často scházejí

youtube

(ct24.ceskatelevize.cz) Zatímco řada měst po celé Evropě včetně Česka vyhlásila v poslední době v reakci na klimatické změny „stav klimatické nouze“, v Drážďanech řeší radnice jiný problém. Kvůli pravicovým extremistům, kteří se ve městě často scházejí a nezřídka páchají trestné činy, vyhlásila saská metropole „stav nacistické nouze“. Informovala o tom agentura DPA.

Podle rezoluce lze ve městě stále častěji pozorovat otevřené projevy namířené proti demokracii a pluralismu, projevy nepřátelské k lidem a pravicově extremistické, které někdy vyústí až v násilí.

Drážďany by měly na základě rezoluce více podporovat demokracii v každodenním životě a lépe chránit menšiny a oběti krajně pravicového násilí. Dokument přijalo drážďanské zastupitelstvo většinou 39 hlasů, 29 zastupitelů bylo proti.

„Toto město má problém s nacisty,“ řekl zastupitel Max Aschenbach ze satirické strany Die Partei (Strana), který s nápadem vyhlásit „stav nacistické nouze“ přišel. Upozornil v této souvislosti například na činnost protiimigračního a protiislámského hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida).

Hnutí vzniklo na podzim 2014 a vrchol obliby zaznamenalo v lednu 2015, kdy se na jeho demonstraci v Drážďanech shromáždilo zhruba 25 tisíc lidí. Odnože hnutí vznikaly i v dalších německých městech, například v Lipsku, Berlíně či Kolíně nad Rýnem, saská metropole ale zůstala jeho baštou. Po odchodu některých zakladatelů na začátku roku 2015 se Pegida pod vedením Lutze Bachmanna dál radikalizovala.

Rezoluci, která hovoří o „stavu nacistické nouze“, podpořili kromě Aschenbacha také zastupitelé z řad sociálních demokratů, zelených, strany Levice i liberální FDP.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner