Důchodová komise bude jednat o reformě a novém nastavení penzí

ČTK

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) | FOTO: ČTK

Důchodová komise se dnes chystá jednat o reformě penzí. Už loni na podzim se členové shodli na tom, že by se nynější veřejný důchodový systém mohl případně rozdělit na solidární nultý pilíř a zásluhový první pilíř. Předsedkyně komise Danuše Nerudová pak popsala, že z nultého pilíře by se z daní mohl vyplácet základní důchod a z prvního pilíře z pojistného zásluhová část. Dnes by měla komise řešit návrh nastavení parametrů nového systému. Šéfka komise a ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) ho pak chtějí představit na tiskové konferenci.

Podle expertů a některých politiků není český důchodový systém beze změn kvůli stárnutí udržitelný a výdaje porostou. Česká správa sociálního zabezpečení vyplácí 2,9 milionu starobních, invalidních a pozůstalostních důchodů. Starobní penzi pobírá 2,4 milionu seniorů a seniorek. Své důchodové systémy mají i resorty vnitra či obrany.

Ministerstvo komisi poslalo návrh výchozí varianty nastavení parametrů nového systému. Autoři počítají se základní solidární penzí z nultého pilíře ve výši 30 procent průměrné mzdy a zásluhovou částí za odpracované roky a odvody s bonusem za vychované dítě, který by mohl činit 500 korun. Nízké penze by se lidem do základního důchodu doplácely. Solidární část by se valorizovala podle růstu mezd a zásluhová podle inflace.

Ministerstvo v návrhu tvrdí, že by všechny skupiny důchodců po změně měly mít aspoň takový důchod jako dnes. Výdaje by ale proti nynějšku ještě vzrostly. Příjmy návrh neřeší, zmiňuje jen nutnost daňové reformy.

Ministerstvo práce zdůraznilo, že návrh není konečný a jednat se bude o více variantách. Koaliční strany by pak o reformě měly debatovat v úterý. Babišova vláda ve svém programu slíbila, že reformu připraví. Vicepremiérka Alena Schillerová (ANO) před měsícem ale řekla, že je skeptická k tomu, že by kabinet jasnou reformu do voleb přijal.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner