V německém městě Halle vraždil pravicový extremista

Alex Koch, Wikipedia

Synagoga v německém Halle, u níž dnes pachatelé zastřelili dva lidi | FOTO: Alex Koch, Wikipedia

Pachatelem dnešních útoků ve východoněmeckém Halle, které si vyžádaly dva lidské životy, je podle informací magazínu Spiegel sedmadvacetiletý Němec Stephan B. Motivem jeho násilných činů byly podle všeho antisemitismus a pravicový extremismus. Policie tak usuzuje na základě videa, které střelec během útoků natočil kamerou umístěnou na helmě. Na záznamu opakovaně nadává na Židy a „arabáče“.

Právě židovská synagoga se stala terčem jednoho z jeho útoků, dalším pak rychlé občerstvení s kebabem, které v Německu často provozují lidé s tureckými či arabskými kořeny.

Na nahrávce jsou vidět i žena a muž, které útočník zastřelil. Podle listu Süddeutsche Zeitung pachatel video umístil na internet, a počínal si tak podobně jako střelec z novozélandského města Christchurch, který v březnu ve dvou mešitách zabil 51 lidí.

Na záznamech, které v Halle natočili očití svědci, je vidět maskovaný útočník s přilbou, jenž vystoupí z auta a začne střílet ze zbraně, kterou musí po každém výstřelu znovu dobíjet.

Server veřejnoprávní televizní a rozhlasové stanice MDR uvedl, že Stephan B. je z města Eisleben v Sasku-Anhaltsku, tedy ve spolkové zemi, v níž se Halle nachází. V policejních záznamech dosud nefiguroval.

V Halle byli zastřeleni muž a žena, nebezpečí už není akutní a lidé mohou znovu na ulici, uvedla místní policie na twitteru. Podle serverů listů Bild a Tagesspiegel dospěli vyšetřovatelé k závěru, že útočník, který dnes ve městě zastřelil dva lidi, byl jen jeden. Policie to zatím oficiálně nepotvrdila. Dosud hovořila o tom, že útočníci byli nejméně dva.

Už zhruba 45 minut před zprávou, kterou policie vydala kolem 18:15, obnovilo provoz hlavní nádraží v Halle, které bylo celé odpoledne uzavřené.

Policie je nadále v ulicích města přítomná ve velkém počtu. Stejně je tomu i v nedalekém Wiedersdorfu u Landsbergu, kde se dnes také střílelo. Útočník z Halle se tam zřejmě násilím zmocnil vozu taxi, v němž ho později zadržela policie.

Jednou obětí dnešní střelby ve východoněmeckém Halle je žena, která zemřela u synagogy, druhou muž, který byl zastřelen v několik set metrů vzdáleném rychlém občerstvení. Uvedla to policie, která tak poprvé upřesnila, kde dvojice obětí přišla o život. Dva lidé se střelnými zraněními jsou podle serveru Bild v univerzitní nemocnici. Jeden z nich je nyní operován.

Mluvčí Halle, které má 234 000 obyvatel, odpoledne obyvatele vyzval, aby na celém území města nevycházeli ven. Totéž doporučovala policie i občanům nedalekého Landsbergu, kde se dnes také střílelo.

Na fotografiích a záběrech médií z Halle, kde byla přerušena městská i železniční doprava, je vidět nejméně jeden maskovaný ozbrojený střelec. Policie podle magazínu Spiegel nyní vychází z toho, že útočníci byli dva. Jeden z nich měl podle svědků helmu s kamerou.

Policie na twitteru informovala. že už zadržela jednu osobu. Další pachatel, nebo pachatelé ale podle ní mohou být na útěku.

Německá média se shodují na tom, že se v Halle střílelo nejméně na dvou místech. Jedním bylo okolí zdejší synagogy, do níž se podle informací magazínu Spiegel útočníci pokusili dostat. Díky bezpečnostním opatřením se jim to ale nepodařilo. V budově bylo 70 až 80 lidí. Židé dnes totiž slaví svůj nejdůležitější svátek Jom kipur (Den smíření). Útočník se podle svědků snažil za pomoci zbraně a granátů proniknout i na židovský hřbitov.

Znovu se podle svědků, kteří mluvili s televizí n-tv, střílelo pár stovek metrů odtud. Maskovaný útočník v bojovém obleku a helmě automatickou zbraní pálil do rychlého občerstvení s kebabem. Takové podniky v Německu často provozují lidé s tureckými kořeny. Dovnitř se také pokusil vhodit předmět vypadající jako granát. Ten sice vybuchl, ale vážné škody nezpůsobil.

Spiegel, podle něhož byli útočníci nejméně dva, tvrdí, že se po útocích střelci rozdělili. Jeden z nich se pokusil utéct ve voze taxislužby, který ale na dálnici zastavila policie.

Ulice sasko-anhaltského Halle je po útocích podle veřejnoprávní televizní a rozhlasové stanice MDR prakticky vylidněné. Nádraží je uzavřené. Na některých místech hlídkují těžce vyzbrojení policisté. Další se do města sjíždějí odjinud. V pohotovosti jsou všichni záchranáři.

Dnes se střílelo také ve městě Landsberg, které leží nedaleko Halle. Zda spolu případy souvisí, ale není jasné.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner