Dvořák: Rada ČT místo řešení hledá záminky k ostřelování televize

Generální ředitel České televize Petr Dvořák  (ČTK)

Generální ředitel České televize Petr Dvořák | FOTO: ČTK

Rada České televize namísto věcných řešení hledá záminky k ostřelování televize. Po oznámené rezignaci předsedy a místopředsedy rady to dnes na twitteru uvedl generální ředitel ČT Petr Dvořák. Přístup rady je podle něj spíše destruktivní než konstruktivní. Věří ale tomu, že je stále šance vrátit se k dodržování zákonných postupů.

Na mimořádném zasedání Rady ČT dnes oznámili rezignaci její předseda René Kühn a místopředseda Jaroslav Dědič. Dále se tak vyhrotila situace po odvolání dozorčí komise, ke kterému rada přistoupila minulý týden. Novinářské organizace a senátní komise pro sdělovací prostředky dnes vyzvaly radu k větší transparentnosti, podle senátní komise způsob odvolání dozorčí komise Rady ČT nebyl v souladu se zákonem. Situací v radě se bude ve čtvrtek zabývat sněmovní volební výbor i Senát.

Dvořák označil situaci v radě za znepokojivou. „Po příchodu nových členů (rady) se mění způsob projednávání jednotlivých agend, namísto hledání věcných řešení, která by byla nejlepší pro Českou televizi, dochází k hledání překážek a záminek k jejímu ostřelování,“ uvedl šéf ČT. Patnáctičlennou radu Sněmovna koncem května doplnila o ekonomku Hanu Lipovskou, novináře Pavla Matochu a moderátora Lubomíra Veselého známého pod jménem Luboš Xaver Veselý. Opozice po volbě varovala před politizací rady. Právě Matocha a Lipovská obhajovali odvolání dozorčí komise Rady ČT.

Spíše destruktivní než konstruktivní přístup rady je podle Dvořáka příčinou toho, že v době projednávání koronavirovou pandemií ovlivněného letošního rozpočtu ČT, rozpočtu na příští rok a dlouhodobých plánů nemá Rada ČT dozorčí komisi ani vedení. „Věřím ale, že stále ještě existuje šance vrátit se do stavu, kdy budou dodržovány standardní a zákonné postupy,“ uvedl Dvořák.

Odvolání dozorčí komise předcházela debata o tom, zda má ČT odkoupit pozemek pod ostravským studiem ČT, na který má předkupní právo a kterého se vlastníci rozhodli zbavit spolu s dalšími nemovitostmi. Matocha označil postup dozorčí komise, která k věci nedodala podklady, za diletantský. Lipovská uvedla, že komise pracovala laxně, odmítavě a pasivně a k jejímu odvolání se schylovalo téměř rok.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]