Epidemiolog: Za vyšší počet nově nakažených může ohnisko mezi horníky OKD. Na vývoj situace v ČR to vliv nemá

okd.cz

OKD - Důl Darkov | FOTO: okd.cz

Pondělní nárůst počtu nových případů nemoci COVID-19, který byl nejvyšší od 21. dubna, je podle epidemiologa Rastislava Maďara následkem zejména ohniska nákazy mezi horníky OKD. Pro epidemiologický vývoj v ČR není tato věc zatím významná, řekl ČTK.

V pondělí přibylo 111 nových případů, laboratoře provedly 7349 testů. Aktuálně je v Česku 2653 nakažených. S nemocí COVID-19 zemřelo v zemi 299 lidí, vyléčených je 5642 pacientů. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví k dnešním 09:00.

„Vzhledem k tomu, že je to následkem zejména jednoho významného ohniska nákazy v OKD ve Slezsku, kde se to vyskytuje hlavně u nerizikové části populace, není z hlediska epidemiologické situace v celé ČR tato věc zatím významná,“ uvedl Maďar. Rizikovou částí populace jsou senioři nebo chronicky nemocní.

Pavel Hofman

Krajská hygienická stanice v Ostravě uvedla, že testy na nákazu novým koronvirem prokázaly jeho výskyt zatím u 82 zaměstnanců společnosti OKD a šesti jejich příbuzných. Všichni zaměstnanci pracují v Dole Darkov na Karvinsku. Hygienici mají zatím výsledky zhruba 600 vzorků, které pracovníkům dolu odebrali, dalších asi 300 testů kolem poledne ještě nebylo vyhodnocených.

Epidemiologové po uvolňování opatření z 11. května očekávali, že denní nárůst počtu nových případů se může zvýšit nad sto. Maďar už dříve řekl, že kdyby trend pokračoval, přibyly by nákazy mimo známá ohniska a stoupl procentuální nárůst, byl to to důvod ke zvážení, zda s další vlnou rozvolnění 25. května postupovat opatrněji.

Celkem se od začátku epidemie v Česku nakazilo 8594 lidí. Nejvíce potvrzených případů je v Praze, a to 1983. Více než 1000 nakažených hlásí rovněž Moravskoslezský a Středočeský kraj. V hlavním městě je i největší podíl případů nákazy na počet obyvatel. Na 100.000 obyvatel Prahy připadá více než 152 nakažených.

U většiny nakažených má nemoc mírný průběh. K dnešnímu ránu bylo hospitalizováno 169 lidí s nemocí COVID-19, z toho 33 jich bylo ve vážném stavu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner