Evakuovaní jsou bez příznaků, z Číny chce dalších 100 Čechů

army.cz

Centrum biologické ochrany Těchonín může být aktivováno pro příjem pacientů s koronavirem, pokud by kapacity Bulovky nestačily. | FOTO: army.cz

Pět Čechů a dva Slováci evakuovaní z čínského města Wu-Chanu jsou podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) bez příznaků, které by signalizovaly nákazu koronavirem. Řekl to dnes na mimořádném briefingu po jejich příletu na pražské Letiště Václava Havla. Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) dodal, že Česko eviduje asi stovku dalších lidí, kteří se chtějí vrátit z Číny. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO), který se nočního briefingu také zúčastnil, bude pro jejich případnou evakuaci zarezervovaný vládní airbus.

Letadlo s Čechy a Slováky evakuovanými z čínského města Wu-Chan, které je ohniskem epidemie nového koronaviru, přistálo dnes zhruba půl hodiny po půlnoci v Praze. Spolu s lidmi z dalších 30 zemí je do Evropy přepravilo francouzské letadlo, do Bruselu pro ně letěl český vládní speciál. Češi zamíří k dalším vyšetřením do pražské Nemocnice Na Bulovce, Slováky převeze dvojice sanitek do nemocnice v Banské Bystrici.

Podle Babiše vláda dnes na svém jednání rozhodne o zastavení letů z Číny do Česka a jednat bude i o humanitární pomoci. „Chtěl bych odmítnout kritiku kvůli humanitární pomoci,“ zopakoval Babiš. Zásoby roušek a dalšího zdravotnického materiálu ze státních hmotných rezerv podle něj drží Česko pro své zdravotnictví. „Měsíčně jich české nemocnice spotřebují až milion kusů. Hlavní výrobce má k dispozici asi 700 tisíc roušek, ministr je zablokoval pro české zdravotnictví,“ dodal na briefingu.

Ministr Vojtěch řekl, že veškerý kontakt s pasažéry prováděli zdravotníci v ochranných oděvech, stejně k nim budou přistupovat i na Bulovce. Potvrdil informaci z Francie, že někteří lidé, kteří z Číny letěli stejným letadlem jako Češi a Slováci, příznaky mají. „Nemusí to znamenat, že jsou nakažení koronavirem. Může to být i chřipka nebo nachlazení,“ dodal.

Letadlo přiletělo na Terminál 4, který spravuje Ministerstvo obrany. Ten stojí stranou od terminálů 1 a 2, které používají cestující na běžných linkách, provoz letiště tak nemusel být omezen. Zhruba o půlnoci přijel na letištní plochu speciální vůz Atego pražské zdravotnické záchranné služby, který měl pětici přepravit v doprovodu policejních aut na Bulovku. Slovenské cestující si přebraly dvě sanitky z Bratislavy.

V nemocnici jsou pro pět evakuovaných připravené samostatné pokoje s vlastním sociálním zázemím. „Za nimi bude moci jen ošetřující personál s ochrannými pomůckami, bez možnosti návštěv,“ sdělila ČTK mluvčí Bulovky Simona Krautová. Testy na koronavirus, tedy výtěr z nosohltanu a odběr krve, absolvují v pondělí, kdy budou později odpoledne známé i výsledky.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner