Evropa má vlastní obdobu Magnitského zákona. Trestat porušování lidských práv bude snazší

Eric Drooker

Porušování lidských práv v zemích, jako je Čína, Rusko či Saúdská Arábie, bude Evropská unie napříště moci trestat výrazně snáze než dosud. Po vzoru takzvaného Magnitského zákona ve Spojených státech budou postihy moci být zaměřeny na jednotlivce bez ohledu na státní příslušnost. Na odpovídající právní normě se dnes dohodli zástupci členských států EU, uvedla agentura DPA. Ministři zahraničních věcí sedmadvacítky ji mají schválit v pondělí.

Plánovaný nástroj podle unijního diplomata dovolí kdekoli ve světě potrestat jednotlivce, kteří hrubě poruší lidská práva či z takového porušení získají prospěch. EU těmto osobám bude moci zmrazit majetek či jim odepřít vstup na své území.

Dosud mohla EU trestat jednotlivce pouze v souvislosti se sankcemi vůči státům. Výjimkou jsou dva zvláštní sankční režimy proti pachatelům kybernetických zločinů a útoků chemickými zbraněmi. Reakci unie na porušování lidských práv ve světě to podle DPA komplikovalo či přímo znemožňovalo, což se ukázalo třeba v případu brutální vraždy saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího na konzulátu Saúdské Arábie v Istanbulu.

Předlohou pro nový unijní systém postihů za porušování lidských práv ve světě se stal americký Magnitského zákon z roku 2012, který Spojeným státům umožnil přijímat sankce vůči odpovědným jednotlivcům místo vůči celým zemím. Sergej Magnitskij byl ruský právník, zatčený krátce poté, co obvinil ruské policejní a justiční pracovníky z rozsáhlých defraudací. V listopadu 2009 za nevyjasněných okolností v moskevském vězení zemřel, podle ruské opozice byl zavražděn. Zákon znemožnil vstup do USA a přístup k americkému bankovnímu systém lidem, kteří byli za jeho smrt odpovědní.

Nový nástroj dosavadní sankční režimy EU nenahradí, nýbrž doplní. Bruselu rovněž umožní postihy lépe koordinovat s Washingtonem, uvedla agentura Reuters.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]