Experti nečekají zpomalení šíření koronaviru, Babiš lidi uklidňuje

ČTK

Premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Výrazný úbytek nových případů koronaviru se podle vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Romana Prymuly nedá v příštích týdnech očekávat. Stejně vyznívají také čísla zdravotnických statistiků. Denní přírůstky případů se přitom za poslední týden šestkrát dostaly nad tisícovou hranici, kde nikdy předtím za dobu šíření nemoci COVID-19 v ČR nebyly.

Část opozice volá společně s ČSSD po obnovení Ústředního krizového štábu. Omezení pro příjezdy z ČR nově zavádějí Nizozemsko a Kypr, v pondělí je oznámilo sousední Slovensko. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by se lidé měli přestat koronavirem strašit.

V pondělí v ČR přibylo 1038 nakažených. Je to dosavadní pondělní rekord, před týdnem byl údaj zhruba poloviční. Intenzivněji než dřív se ale také testuje, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví. Aktuálně je v Česku 14.628 nakažených, většina z nich má mírný průběh nemoci. V nemocnicích je s covidem-19 podle Babišova pondělního vyjádření víc než 300 lidí, ve vážném stavu je každý šestý z nich. Dosud se nákaza potvrdila u 37.222 lidí, přes 22.000 se již vyléčilo a 465 s nemocí zemřelo, z toho 24 za minulý týden.

Epidemiolog Prymula očekává další dva či tři týdny nárůstu počtu nově pozitivně testovaných na koronavirus. Kompletní zastavení života v Česku jako na jaře si dovede představit jen v případě, že by se kapacity nemocnic přiblížily k naplnění. „Což je opravdu výrazně vzdáleno,“ řekl novinářům. K posílení svého oboru ovšem dnes vyzvala Společnost infekčního lékařství. Česko má podle ní v nemocnicích nedostatek lůžek pro infekční pacienty. Za poslední tři desetiletí lůžek ubylo na čtvrtinu a teď je jich tisícovka.

Čísla o nově nakažených se nebudou zlepšovat ani podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS). Jeden nakažený covidem-19 podle nich nyní za dobu svého onemocnění nakazí v průměru 1,59 dalšího člověka. Počet nakažených v populaci přitom klesá, jen pokud je takzvané reprodukční číslo nižší než jedna. Podle ÚZIS lze nyní hovořit o riziku plošného exponenciálního šíření nemoci.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner