Fiala: Vláda nemá žádný plán, prohloubení schodku je ekonomickým zločinem

ODS

Petr Fiala a Miloš Vystrčil | FOTO: ODS

Občanští demokraté chtějí při hlasování o navýšení schodku letošního státního rozpočtu na 500 miliard korun prosadit doprovodná usnesení, která by zavázala vládu ANO a ČSSD, aby předložila audit výdajů státu, zrušila superhrubou mzdu či do konce roku připravila koncept důchodové reformy. Na dnešní tiskové konferenci to řekl předseda ODS Petr Fiala. Strana do příštího úterý také předloží devět návrhů, díky nimž by daňovým poplatníkům zůstalo zhruba 136 miliard korun, o které chce kabinet navýšit výdaje.

Sněmovna by podle představ ODS měla uložit kabinetu, aby do konce července předložil audit výdajů státu. Do stejného data by měl také předložit plán na snížení byrokratické zátěže v tomto i příštím roce. Kabinet by podle ODS měl také podpořit rychlé zrušení superhrubé mzdy a do konce roku předložit koncept důchodové reformy. Do stejného data by měla vláda představit návrh reformy daní a odvodů.

Podle Fialy nemá vláda žádný plán, jak si s nynějšími ekonomickými problémy způsobenými epidemií covidu-19 poradit. Prohloubení schodku podle něj není plánem, ale ekonomickým zločinem. „Premiér uměl rozdávat v době ekonomického růstu, byl to takový ten manažer pro dobré počasí, ale není schopen řešit krizi,“ uvedl. Nyní nepomůže věštění z karet, ale kompetentní rozumná politika, řekl Fiala s odkazem na premiérova videa z poslední doby, kde se Babiš zabývá astrologií.

Místopředseda ODS Zbyněk Stanjura řekl, že strana do příštího týdne předloží devět návrhů, které by měly jako „záchranný kruh“ pomoci ekonomice. Jde o zrušení superhrubé mzdy a zavedení rovné patnáctiprocentní daně z příjmů pro fyzické osoby, zrušení daně z nabytí nemovitostí či prodloužení odpuštění minimálních záloh pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ).

ODS chce také prodloužit odpuštění sociálního pojištění pro firmy do 50 zaměstnanců ze srpna až do konce roku 2020, snížit sociální pojištění, odpustit silniční daň za letošní rok či odpustit daň z příjmů pro OSVČ za rok 2020. Podle představ ODS by se také měla zvýšit částka darů neziskovému sektoru, o kterou si mohou dárci snížit daňový základ na 30 procent a mělo by se také snížit sociální pojištění.

Občanští demokraté nebudou k rozpočtu předkládat pozměňovací návrhy. „Nechceme se podílet na porcování medvěda. Bereme jako fakt, že bude 500 miliard schodek, nebudeme se předhánět, kdo vymyslí další výdaj, další dotační titul. Ten zákon se nedá napravit,“ podotkl Stanjura.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner