Fico: Útoky v Paříži potvrdily rizika spojená s migrační vlnou

Eric Drooker

Útoky atentátníků v Paříži potvrdily bezpečnostní rizika, která souvisí se stávající migrační krizí v EU. Řekl to dnes slovenský premiér Robert Fico, podle kterého mezi útočníky ve francouzské metropoli byli i migranti. Případná odplata v podobě vojenského útoku na pozice hnutí Islámský stát, který se přihlásil k útokům v Paříži, by prý mohla vyvolat další vlnu teroristických akcí v Evropě.

„Minimálně ve dvou případech z osmi atentátníků jde o migranty. Naplňuje se nejhorší scénář, a to je scénář obrovských bezpečnostních rizik, která jsou spojena s migrační vlnou,“ řekl Fico televizi Markíza.

Slovensko při řešení migrační krize v EU odmítlo povinné přerozdělování uprchlíků v EU na základě kvót, které prosadila většina členských států evropské osmadvacítky. Rozhodnutí o rozmísťování uprchlíků v EU se Bratislava nehodlá podřídit a plánuje ho napadnout u unijního soudu. „Respektuji, že existuje migrační krize. Před právy migrantů, před potřebou postarat se o ně, na prvním místě musí být občan Slovenské republiky a bezpečnost této země,“ řekl Fico.

Slovenský premiér také uvedl, že francouzská tajná služba požádala všechny evropské státy o pomoc při identifikaci dalších pachatelů. „Znamená to, že tito lidé nebyli registrováni ve Francii a je vysoká pravděpodobnost, že mezi nimi budou i další migranti,“ řekl.

Slovensko po útocích ve Francii zvýšilo bezpečnostní opatření, byť podle úřadů teroristické útoky zemi nehrozí. Podle ministra vnitra Roberta Kaliňáka slovenská policie zdvojnásobila počty hlídek, které se zaměřily na místa s větším pohybem lidí, jako například autobusová a železniční nádraží, obchodní centra či kulturní a sportovní akce.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]