Fraška pokračuje: Babiš likvidoval živnostníky a teď mu na nich prý záleží

Repro ČT

Předseda vlády Andrej Babiš prý nyní bude podporovat nejmenší podnikatele. Jeho hnutí ANO se o tom usneslo na ideové konferenci, že by tito lidé měli platit daně a sociální se zdravotními odvody jednou pevnou sumou.

Když pominu fakt, že něco podobného měla už ODS ve svém volebním programu v roce 2017, ve kterém navrhovala paušální daně pro drobné živnostníky, tak nevidím důvod, proč usvědčenému agentovi komunistické státní bezpečnosti věřit.

Všichni si pamatují jeho dřívější výrok z Brna, kterým urazil tamějšího zástupce jihomoravského šéfa inovačního centra. Doslova řekl: „Malé a střední podniky – to jsou klišé a kecy. My potřebujeme podporovat velký průmysl, který tu má tradici. Že pomáháte zakládat inovátorské firmy, to je super, ale je to na prd.“

Jistě, pro něho mají význam pouze jeho velké fabriky. Jenomže když se na malé a střední společnosti podíváme pozorněji, tak podle nejnovějších údajů Českého statistického úřadu dávají práci zhruba polovině všech pracovníků v České republice. A to vůbec není malé číslo. Jenomže to Babiše nezajímá, on žije ve svém komunistickém světě, kde přežívají jenom Ti velcí, kdežto ty malé je potřeba zlikvidovat.

Dalším Babišovým výmyslem, který těžce doléhá na malé podnikatele, je tzv. Elektronická evidence tržeb (EET), jejíž výsledky jsou ovšem tristní. Mnozí malí podnikatelé kvůli ní končí a na vesnicích se zavírají hospody a obchody. Pádné důkazy o škodlivosti EET podávají údaje Asociace českého tradičního obchodu, podle kterých jen v roce 2017 definitivně skončilo 1082 malých vesnických prodejen. A ve stejné době skončily i stovky venkovských hospůdek.

To je špatně, takové ty klasické venkovské lokály mají i svoji společenskou funkci, často jsou v malých obcích jediným místem, kde se lidé mohou scházet a povídat si. Bývají u nich i sály, kde se konají plesy a zábavy. A kvůli EET tak lidé přijdou o společenské akce. Je dobré, si uvědomit, že na vesnicích hospodští a obchodníci často provozují svoje živnosti nikoliv kvůli zbohatnutí, ale pro to, by se lidé měli kde sejít a nakoupit si. Ne každý jezdí do supermarketů ve městech. Takže jim zbývá jen malý zisk a jsou rádi, že vůbec přežívají. Povinnost pořídit si registrační pokladnu řádově za tisíce korun proto pro ně byla likvidační a tak mnozí z nich skončili.

Takže nevidím jediný důvod, proč bych měl nyní Babišovi věřit, že hodlá podporovat drobné a střední podnikatele. Spíše si myslím, že je to jenom další jeho způsob, jak získat hlasy naivních a důvěřivých voličů.

Autor je středočeský krajský zastupitel za ODS.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner