Generální tajemník OSN vyzval Izrael, aby se vzdal anexe

Daily Maverick

Generální tajemník OSN António Guterres | FOTO: Daily Maverick

Generální tajemník OSN António Guterres vyzval Izrael, aby se vzdal záměru anektovat oblasti s izraelskými osadami na okupovaném palestinském Západním břehu Jordánu. Pokud se anexe uskuteční, bude to podle Guterrese nejen nejvážnější porušení mezinárodního práva, ale vážně to poškodí i naděje na obnovu izraelsko-palestinských rozhovorů.

„Vyzývám izraelskou vládu, aby opustila plány na anexi,“ prohlásil Guterres v Radě bezpečnosti OSN. „Pokud bude realizována, stane se anexe nejvážnějším poručením mezinárodního práva, vážně naruší vyhlídky na řešení v podobě dvou států a podkopá možnosti na obnovu jednání,“ dodal. Upozornil tak na to, že začlenění části palestinského území pod Izrael zkomplikuje vznik budoucího palestinského státu.

Rozšíření izraelské svrchovanosti na palestinská území s izraelskými osadami je projektem dlouholetého premiéra Benjamina Netanjahua a je v souladu s kontroverzním mírovým plánem amerického prezidenta Donalda Trumpa na řešení konfliktu mezi Izraelem a Palestinci. Pokud bude anexe schválena, Izrael by zabral až 30 procent Západního břehu, tedy území, s nímž Palestinci počítají pro svůj budoucí stát. Palestinská samospráva krok rozhodně odmítá.

Nová izraelská vládní koalice se dohodla, že o anexi začne jednat 1. července. Zatím kolem ní ale panuje mnoho nejasností, neexistují ještě mapy případně zabíraného území a ani časový harmonogram.

Izrael Západní břeh Jordánu obsadil za války v roce 1967 a postupně tam vystavěl osady pro asi půl milionu lidí, které chce nyní přičlenit pod svou svrchovanost.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner