Hamáček: Česko nabídne Itálii a Španělsku ochranné obleky

ČTK

Předseda ČSSD Jan Hamáček | FOTO: ČTK

Česká republika dnes nabídne Itálii a Španělsku dodávky 10 tisíc ochranných obleků pro zdravotnický personál. Na Twitteru to uvedl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček. Detaily podle něj dohaduje ministr zahraničí Tomáš Petříček (oba ČSSD), který už ve středu zmínil, že chce na jednání vlády jednat o možné pomoci dvěma nejhůře zasaženým evropským zemím epidemií koronaviru.

Hamáček dále uvedl, že Česko má aktuálně 250 tisíc ochranných obleků a další jsou na cestě. „Můžeme si to dovolit a oni je zoufale potřebují,“ poznamenal.

Petříček ve středu naznačil, že by pomoc mohla být ve formě vyslání lékařských týmů. Zároveň ale upozornil na to, že takové rozhodnutí by bylo na ministerstvech zdravotnictví a obrany. Pomoc Itálii a Španělsku už nabídlo například Německo. Důležité podle ministra je, aby se země Evropské unie chovaly solidárně.

V Česku je několik týdnů nedostatek zdravotních ochranných pomůcek, například roušek či respirátorů. Zatím stát na nákupy v zahraničí vynaložil tři miliardy korun. Mluvčí ministerstva vnitra Adam Rözler ve středu uvedl, že vnitro celkem objednalo přes 70 milionů roušek, 10 milionů respirátorů, 250 tisíc ochranných obleků a více než pět milionů rukavic. Ke středě bylo dodáno 14 milionů roušek, skoro čtyři miliony respirátorů, 120 tisíc obleků a 250 tisíc párů rukavic.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner