Předseda ČSSD Jan Hamáček byl poněkud zaskočen, když se ho ve svém pořadu v neděli moderátor Václav Moravec ptal na dopis, ve kterém provizorní ředitel Národní galerie Ivan Morávek  odvolanému předchůdci Jiřímu Fajtovi nabídl pozici finančního ředitele. Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) přitom podal na Fajta trestní oznámení a v něm ho obviňuje ze špatného hospodaření.

Hamáček to označil za manažerské pochybení a bude po Staňkovi požadovat vysvětlení. Morávek později sdělil, že Fajt nabídku nepřijal, ale podle zákoníku práce ji údajně musel dostat. „“Pozici finančního ředitele jsem odstupujícímu generálnímu řediteli Jiřímu Fajtovi nabídl, nemohl jsem ani učinit jinak. Je to formální zákonný postup, který mi ukládá zákoník práce.“

Z dopisu cituje server Aktuálně.cz:

Poměrně překvapivě tak vyznívá dopis, pod kterým je podepsán provizorní ředitel galerie Ivan Morávek. Dvoustránkový dokument, který má Aktuálně.cz k dispozici, byl odeslán 9. května a ředitel Morávek v něm Fajtovi nabízí jedno ze dvou pracovních míst – finančního ředitele, nebo kurátora sbírky moderního a současného umění. Fajt je ale odborníkem na středověké a raně novověké umění střední a středovýchodní Evropy, nikoliv na současné a moderní umění.

„V případě, že budete souhlasit se změnou pracovního zařazení na jedno z navrhovaných pracovních míst, dojde ke změně vašeho pracovního poměru u zaměstnavatele a váš pracovní poměr u Národní galerie bude pokračovat na vámi akceptovaném pracovním místě,“ napsal Morávek Fajtovi a dal mu čas, aby se vyjádřil do příští neděle 19. května.

Poněkud zmatený Hamáček během pořadu uvedl, že hned po jeho skončení bude telefonovat Staňkovi, aby zjistil, co se děje.

Revue Forum Banner
FORUM 24 MONITOR
Další články autora