Přípravu nových volebních pravidel chce Senát řešit se Sněmovnou

Předseda senátu Miloš Vystrčil (ODS)  (archiv)

Předseda senátu Miloš Vystrčil (ODS) | FOTO: archiv

Rozhodnutí Ústavního soudu o zrušení části volebního zákona je podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) akutní výzvou pro obě parlamentní komory, aby se dohodly na volební novele. Senát je připraven okamžitě iniciovat jednání se Sněmovnou, uvedl dnes Vystrčil. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) svolal kvůli rozhodnutí ÚS jednání s ostatními politickými stranami.
 
„Rozhodnutí Ústavního soudu samozřejmě respektuji a je akutní výzvou pro obě komory našeho Parlamentu. Senát je připraven iniciovat okamžitá jednání,“ sdělil na

twitteru Vystrčil.

Kvůli přípravě novely, která by byla přijatelná pro obě parlamentní komory, se sejde senátní ústavní komise, oznámil dnes její předseda Zdeněk Hraba (za STAN).
Ústavní soud zrušil část zákona o parlamentních volbách kvůli porušení rovnosti volebního práva a šancí kandidujících subjektů. Koalicím stran a hnutí postačí pro vstup do Sněmovny získání pěti procent hlasů. Soud škrtal i v paragrafech upravujících určení počtu poslanců v krajích a průběh skrutinia, tedy rozdělování mandátů.
 
Hamáček kvůli rozhodnutí ÚS svolá jednání politických stran
Ministr Hamáček svolal kvůli rozhodnutí Ústavního soudu (ÚS) zrušit část volebního zákona jednání s ostatními politickými stranami. Novinářům po dnešním zasedání Ústředního krizového štábu (ÚKŠ) řekl, že by se mohla uskutečnit začátkem příštího týdne. Ministerstvo vnitra na jednání představí možné alternativy řešení, Hamáček zmínil čtyři varianty. Klíčové bude podle něj především vyřešit to, na kolik volebních obvodů zemi rozdělit, což ovlivní přípravu stranických kandidátek.
 
Hamáček uvedl, že rozhodnutí soudu respektuje, nová úprava podle něj bude záležet na dohodě politických stran. Ministerstvo vnitra by jako garant volebního procesu mělo jednání iniciovat a kompromisní návrh zpracovat. „Je logické, že případné návrhy vzejdou z ministerstva vnitra, máme připraveny návrhy řešení, ale vnímáme také, že nás tlačí čas. Musíme najít řešení, na kterém se shodne Sněmovna i Senát,“ dodal.
 
Předsedy ostatních stran Hamáček postupně kontaktuje, schůzka by se mohla konat v úterý. Strany by si podle něj měly nejprve vyjasnit, jaký počet volebních krajů by preferovaly. Potřebují to vědět brzy kvůli přípravě kandidátních listin. Za „nejčistší“ by považoval Hamáček to, kdyby ČR tvořila jeden obvod a byla by jediná kandidátka za každou stranu v celé zemi, i když by to bylo pro vnitro logisticky nejkomplikovanější.
 
Další možností je podle Hamáčka zachovat 14 krajů a změnit způsob přidělování mandátů. „Že by se počty počítaly za celou ČR, tím se stanovil počet mandátů a až pak by se distribuovaly podle krajů,“ řekl. Řešením by mohlo být také použít místo d’Hondtovy metody například Hareovu kvótu, případně sloučit pro účely voleb některé kraje. „Vnitro je připraveno velmi rychle ten návrh napsat a poslat do legislativního procesu,“ uvedl Hamáček.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]