Hamáček: Při koronavirové krizi není odchod z vlády na pořadu dne

ČTK

Předseda ČSSD Jan Hamáček | FOTO: ČTK

V situaci, kdy je nutné každý den řešit koronavirovou krizi, není namístě zabývat se výzvami k odchodu z vlády. Není to na pořadu dne, řekl v pátek ČTK vicepremiér a šéf koaliční ČSSD Jan Hamáček. K odchodu sociální demokracie kvůli schválení daňových změn vyzval v pátek pardubický hejtman Martin Netolický a někteří další straníci. Podle Hamáčka nyní bude naopak nutné vedle epidemie řešit i krizi veřejných rozpočtů, protože schválenou verzi daňového balíčku považuje za „rozpočtovou katastrofu“.

ČSSD doufá, že rozhodnutí ještě není definitivní. „Věc má v rukou senát, který může toto šílené rozhazování ještě zkorigovat, případně může zrušení superhrubé mzdy vetovat prezident,“ uvedl Hamáček. Prezident Miloš Zeman byl podle Hamáčka totiž „oklamán nedodrženým slibem“, že opatření by mělo platit jen dva roky. „Snad alespoň některým poslancům časem dojde, jak velké chyby se dopustili,“ dodal Hamáček.

archiv

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) ČTK napsal, že Netolický je oprávněně znepokojen tím, jak je ohroženo financování krajů. „Návrh je tak nesystémový a zásadní, že ještě pořád věřím, že může dojít ke změně nebo úpravě. Pokud by prošel ve stávající podobě, máme připravené určité kroky,“ uvedl Zaorálek.

Pro zrušení superhrubé mzdy a daň z příjmů z hrubé mzdy se sazbami 15 a 23 procent podle poslaneckého návrhu premiéra Andreje Babiše (ANO) hlasovali vedle ANO také poslanci ODS a SPD. ČSSD neuspěla s alternativním návrhem sazeb 19 a 23 procent. Hamáček trvá na svých předchozích prohlášeních, že záležitost není důvodem k rozpadu koalice. „V situaci, kdy jsme nuceni každý den řešit koronavirovou krizi, není namístě se zabývat výzvami k odchodu z vlády. To není na pořadu dne,“ uvedl.

Také někdejší dlouholetý místopředseda ČSSD Zaorálek se nevyslovil pro odchod z vlády. „Nezdá se mi být šťastné, teď možná v nejhlubším bodě krize, prásknout dveřmi, když máme úkol se o něco snažit a něco dělat, abychom ji překonali,“ napsal.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner