Historici: Demonstrace v srpnu 1969 mají víc obětí, než se uvádí

Srpen 1969 (repro: Policejní muzeum ČR)

Srpen 1969 | FOTO: repro: Policejní muzeum ČR

Obětí potlačených demonstrací v srpnu 1969 v Československu bylo sedm, a ne pět, zjistili historici. Zranění utrpělo 50 lidí, ačkoliv se doposud uvádělo, že jich bylo 31. Při dnešním křtu nové knihy, která se věnuje právě událostem před 50 lety, to oznámili historici v čele s Danielem Povolným. V den ročního výročí okupace země vojsky Varšavské smlouvy, který v knize nazývá Dnem hanby, se českoslovenští občané postavili komunistickému režimu. Demonstrace byly ale zastaveny příslušníky československé armády a bezpečnostních složek režimu.

Událostem z roku 1969 není věnováno tolik mediálního prostoru, kolik si podle historiků zaslouží. I proto se rozhodli sepsat novou publikaci. „Kniha se věnuje přípravě režimu na zásah proti těm, kteří si v srpnu 1969 chtěli připomenout výročí okupace a zápalné oběti z jara 1969. V jednotlivých kapitolách jsou představeny bezpečností složky a je tam popsán zásah těchto složek proti demonstrantům v Praze, Brně a Liberci,“ řekl Povolný. V knize se ale zabývá i dalšími městy, kde vypukly nepokoje.

Demonstrace v Praze 21.08.1969 . Na sn. Barikáda na Národní třídě u obchodního domu Prior. Podle dalšího z autorů, Milana Bárty, je kniha Den hanby výjimečná právě tím, že situace rozebírá do detailu a nevěnuje se pouze demonstracím. „V knize se věnujeme například rozboru letáků, rozboru konkrétních bezpečnostních opatření, přípravě režimu na demonstrace a následnému postih režimu. Na to, jak byli postiženi lidé, kteří se v srpnu odhodlali vystoupit proti politické scéně, jakým způsobem si svůj vzdor museli odpykat,“ řekl Bárta při křtu knihy.

Na publikaci se podílelo několik autorů z řad historiků a odborníků. Kromě Povolného a Bárty to byl Jindřich Marek, Prokop Tomek nebo Libor Svoboda. Původním záměrem Povolného bylo vytvořit speciální číslo časopisu, informací ale nasbíral takové množství, že se rozhodl věnovat srpnu celou knihu.

Autoři považují 21. srpen 1969 za poslední pokus na dlouhou dobu o získání svobody, který po začátku normalizace mladá generace zkusila. Demonstrace a vzpoury mladých Čechoslováků ale nebyly zastaveny okupujícím vojskem jako v předchozím roce. Vzdor občanů ukončila vlastní armáda totalitního režimu a Veřejná bezpečnost. Proto autoři 21. srpen 1969 označují jako Den hanby.

Povolný je historikem a autorem několika desítek odborných publikací. Zabývá se událostmi v 20. století a komunistickým režimem. Kromě Dne hanby napsal také knihu Operace Dunaj, ve které se věnuje přímo okupaci.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]