(ct24.ceskatelevize.cz) Severní Korea zvažuje po neúspěšném summitu v Hanoji zastavení rozhovorů o jaderném odzbrojení se Spojenými státy. V krajním případě může i přehodnotit zákaz svých raketových a jaderných testů, oznámila přední severokorejská diplomatka Čche Son-hui. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo a poradce pro národní bezpečnost John Bolton podle ní ve Vietnamu vytvořili „atmosféru nepřátelství a nedůvěry“.

„Nemáme v úmyslu podrobit se požadavkům Spojených států v jakékoliv podobě, ani se nechceme zapojovat do jednání tohoto typu,“ zdůraznila náměstkyně severokorejského ministra zahraničí Čche Son-hui v reakci na únorové jednání amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokorejského vůdce Kim Čong-una, které skončilo kvůli vzájemnému neakceptování požadavků bezvýsledně.

Pompeo a Bolton „vytvořili atmosféru nepřátelství a nedůvěry, a tím znemožnili konstruktivní snahu o jednání mezi nejvyššími představiteli obou zemí,“ dodala Čche s tím, že severokorejský lídr brzy vydá v souvislosti s dalším postupem vlastní prohlášení.

Diplomatka podle agentury AP také řekla, že Washington na summitu promarnil jedinečnou příležitost, a varovala, že Kim může přehodnotit moratorium na testy jaderných zbraní a raket. „Chci jasně říci, že gangsterský postoj Spojených států ve výsledku situaci zhoršuje,“ řekla. Dodala, že „osobní vztahy mezi nejvyššími lídry jsou stále dobré a jejich osobní chemie je neuvěřitelně skvělá“.

Revue Forum Banner
FORUM 24 MONITOR
Další články autora