Hlavní hygienička nerezignuje, požadavek na vzdělání má za přežitek

mzcr.cz

Hlavní hygienička Eva Gottvaldová | FOTO: mzcr.cz

Hlavní hygienička Eva Gottvaldová nevidí důvod k rezignaci kvůli rozhodnutí poslanců upravit podmínky vzdělání potřebného pro tuto funkci. Sněmovna dnes vložila do návrhu zákona ustanovení, podle nějž hlavní hygienik bude muset mít lékařské vzdělání se specializací v oboru hygieny. Gottvaldová takové vzdělání nemá a požadavek na ně pro hlavního hygienika má za přežitek. ČTK napsala, že nerezignuje a že další postup je v kompetenci vedení státní služby. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) novinářům řekl, že Gottvaldová by zatím ve funkci měla zůstat.

Gottvaldová vystudovala na brněnské Masarykově univerzitě obor výživa člověka. Když Senát a prezident zákon potvrdí, svou funkci by měla opustit do roka. „K rezignaci toho času nevidím důvod, další postup v personálních otázkách je plně v kompetencích státní služby,“ uvedla. Požadavek lékařského vzdělání podle Gottvaldové může být v době nedostatku lékařů a změny vzdělávacího systému hodnocen jako přežitek.

„Tato aktivita by mohla být považována za anachronismus v dosavadním dlouhodobém vývoji, kdy postupem času veškeré správní činnosti orgánů ochrany veřejného zdraví byly umožněny konat i nelékařům, a to právě i z důvodu nedostatku lékařů v systému, a kdy byla zrušena hygienická fakulta a vytvořena celá řada studijních programů v oblasti veřejného zdraví pro nelékaře,“ doplnila Gottvaldová.

Vojtěch uvedl, že k návrhu předloženému šéfkou zdravotnického výboru Věrou Adámkovou (ANO) měl neutrální stanovisko, protože chtěl rozhodnutí nechat na poslancích. „Většinový názor napříč politickým spektrem byl, že má být ta změna učiněna,“ řekl. Aktuálně by podle něj Gottvaldová, i s ohledem na to, že se řeší okolnosti epidemie nového typu koronaviru v Číně, odcházet neměla. „Bude záležet na ní, jak se rozhodne,“ dodal.

Ministr připomněl, že novela počítá s ročním přechodným obdobím, po kterém bude teprve muset faktický stav odpovídat novým požadavkům na hlavního hygienika. „Pokud bude novela schválena v Senátu, bude tam roční období na adaptaci na tu zákonnou úpravu. Aby se našel člověk, který bude splňovat lékařské vzdělání,“ uvedl Vojtěch.

Hlavní hygieničkou a zároveň náměstkyní ministra zdravotnictví je Gottvaldová od července 2016. Z místa hlavní hygieničky je Gottvaldovou možné nyní odvolat jen tehdy, pokud by se v kárném řízení prokázalo její vážné pochybení.

Na přípravě návrhu se podílel předchůdce Gottvaldové ve funkci a nynější místopředseda odborné Společnosti hygieny a komunitní medicíny Vladimír Valenta. Podmínka, aby hlavní hygienik měl lékařské vzdělání, v zákoně podle předkladatelů změny byla až do roku 2003. Poté podle nich bez odborné diskuze z legislativy vypadla.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner