Hrad by se dnes měl vyjádřit k postupu prezidenta Zemana při sestavování vlády

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček (ČTK)

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček | FOTO: ČTK

Pražský hrad by se dnes měl vyjádřit, jak bude prezident Miloš Zeman postupovat při sestavování vlády. Zeman je od neděle hospitalizovaný v Ústřední vojenské nemocnici na pracovišti intenzivní medicíny, podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka komunikuje, sleduje politickou situaci a seznamuje se s nejnovějšími událostmi. Volby vyhrála koalice SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), druhé bylo hnutí ANO premiéra Andreje Babiše. Zeman už před sněmovními volbami avizoval, že dá možnost sestavit vládu předsedovi vítězné strany, nikoli koalice.

Babiš v úterý uvedl, že Zeman, se kterým se premiér setkal v neděli krátce před jeho hospitalizací, hovořil o tom, že když nastane chvíle, osloví s pověřením k sestavení vlády právě jeho. „K této záležitosti lze očekávat vyjádření v průběhu zítřka (středy),“ uvedl v úterý Ovčáček. Babiš se k tomu, zda pověření přijme, nevyjádřil. Podle něj je potřeba počkat na to, zda jej hlava státu skutečně sestavením vlády pověří. Zároveň ale počítá s tím, že hnutí ANO může být v opozici.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roam Black Černý a Michal Hošek)

Vládu chce vytvořit koalice SPOLU a koalice Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN), které hned v sobotu večer podepsaly memorandum o vůli vytvořit společně většinovou vládu. Požádaly v něm Zemana, aby pověřil předsedu ODS Petra Fialu jednáním o sestavení kabinetu. Koalice současně budou jednat o vládě pouze společně a nevstoupí do jednání s dalšími subjekty, řekl tehdy šéf ODS. Dohromady budou mít ve Sněmovně Spolu a Piráti se STAN 108 mandátů. ANO jich získalo 72.

Kvůli Zemanově hospitalizaci média i politici spekulují o schopnosti prezidenta vykonávat svůj úřad. Senát chce proto Kancelář prezidenta republiky požádat o prognózy zdravotního stavu prezidenta. Důvodem náhlé hospitalizace byly podle prezidentova ošetřujícího lékaře a ředitele ÚVN Miroslava Zavorala komplikace provázející Zemanovo chronické onemocnění. Uvedl, že převoz byl plánovaný. Přesnou diagnózu Zavoral médiím nesdělil, protože k tomu neměl pacientův souhlas. Mluvčí ÚVN Jitka Zinke v pondělí ČTK řekla, že Zemanův zdravotní stav je stabilizovaný.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]