Íránský útok na základny v Iráku se možná obešel bez obětí

Twitter

Raketový útok, ilustrační snímek | FOTO: Twitter

Írán zaútočil na síly pod vedením USA v Iráku, informovala v noci na dnešek americká armáda. Teherán podle ní odpálil více než tucet balistických střel z íránského území na nejméně dvě irácké základny s vojáky koalice vedené Spojenými státy.

Pentagon potvrdil, že terčem útoku se staly letecká základna Ajn al-Asad a základna v Irbílu.

Zatím je vše v pořádku. Uvedl to v noci na dnešek americký prezident Donald Trump ohledně možných obětí íránského útoku na základny s americkými vojáky v Iráku. Zjišťování obětí a škod však podle něj stále pokračuje. Nejmenovaný americký funkcionář v Pentagonu agentuře AP řekl, že útok si vyžádal velmi málo obětí nebo vůbec žádné mrtvé a zraněné.

„Zatím je to moc dobré! Máme zdaleka nejsilnější a nejlépe vyzbrojenou armádu na světě!“ napsal také Trump a dodal, že na dnešní ráno chystá prohlášení.

Podle zdroje AP Írán vypálil dohromady 15 raket, z nichž čtyři minuly cíl. Deset raket zasáhlo leteckou základnu Ajn al-Asad v západoirácké provincii Anbár a jedna základnu v Irbílu v poloautonomním kurdském regionu.

Íránská televize uvedla, že údery byly odplatou za zabití íránského generála Kásima Sulejmáního minulý pátek.

Raketové útoky byly podle Zarífa aktem sebeobrany
Dnešní íránské raketové útoky na základny využívané americkými vojáky v Iráku vydává íránský ministr zahraničí Džavád Zaríf za „přiměřený a oprávněný akt sebeobrany“. Uvedl to na twitteru a ujistil, že Teherán neusiluje o eskalaci nebo válku. Íránská armáda mezitím pohrozila zásahem také proti Izraeli, pokud se Washington odhodlá k odvetě za dnešní útok.

„Írán podnikl a dokonal přiměřená opatření v sebeobraně na základě článku 51 Charty OSN, když zasáhl základnu, z níž vzešel zbabělý ozbrojený útok na naše občany a vysoce postavené činitele,“ napsal Zaríf. „Neusilujeme o eskalaci nebo válku, ale budeme se bránit proti jakékoli agresi,“ ujistil šéf íránské diplomacie v prvním oficiálním stanovisku íránské vlády k dnešním úderům.

Íránská armáda pohrozila útoky také Izraeli, pokud USA podniknou odvetné akce. „Pokud se Američané dopustí nerozvážnosti, ocitne se celé území sionistického režimu v nebezpečí,“ řekl serveru Irib.news generál Sanej Rád, který je rovněž poradcem nejvyššího íránského vůdce.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner