Izraelské střely zasáhly v Sýrii desítky íránských a syrských cílů

Autor: TSGT KEVIN J. GRUENWALDmodified b FOX 52 – commons file, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=66381698

Víceúčelový bojový letoun F15 izraelské armády, ilustrační snímek | FOTO: Autor: TSGT KEVIN J. GRUENWALDmodified b FOX 52 – commons file, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=66381698

Syrská protiraketová obrana dnes sestřelila izraelské rakety nad Damaškem. S odvoláním na zdroj v syrské armádě o tom informovala syrská státní agentura SANA. Izraelská armáda později oznámila, že dnes v odvetném útoku zasáhla v Sýrii desítky íránských a syrských cílů. Izraelské střely byly podle agentury SANA odpáleny z izraelských letounů nad Golanskými výšinami a Mardžajúnem.

Později izraelská armáda uvedla, že zasáhla cíle v Sýrii. „V reakci na rakety odpálené íránskými silami ze syrského území na Izrael včera večer bojové letouny izraelské armády zasáhly vojenské cíle íránských jednotek Al-Kuds a syrských ozbrojených sil, včetně raket země-vzduch, vojenských základen a skladišť se zbraněmi,“ uvedla izraelská armáda v prohlášení.

Od začátku syrského konfliktu v roce 2011 vedl Izrael několik útoků v Sýrii proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada a proti jeho spojencům, Íránu a libanonskému Hizballáhu.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo utlačování prodemokratických demonstrací v roce 2011, se během let zapojením různých regionálních a zahraničních sil zkomplikovala. Násilí si vyžádalo již nejméně 400 tisíc obětí, a přes 11 milionů obyvatel, tedy polovina předválečné populace, muselo opustit své domovy. Z toho 5,6 milionu lidí uprchlo do ciziny. Do bojů se na straně prezidenta Bašára Asada zapojilo v roce 2015 Rusko, což do značné míry ovlivnilo poměr sil ve prospěch režimu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner