Jihlavský soud se dnes vrátí ke kauze Aleny Vitáskové

aktuality.sk

Bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková | FOTO: aktuality.sk

Jihlava – Jihlavský okresní soud se bude dnes znovu zabývat případem údajného zneužití pravomoci bývalé šéfky Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Aleny Vitáskové. Podle žalobce se ho dopustila, když jmenovala místopředsedkyní úřadu Renátu Veseckou bez potřebné praxe. Jednání je nařízené i na úterý. Původně jihlavský soud rozhodl o podmíněném trestu. Odvolací soud v Brně mu ale věc v březnu vrátil k doplnění dokazování.

Jihlavský okresní soud vynesl v kauze rozsudek loni 21. listopadu, Vitáskové vyměřil za zneužití pravomoci úřední osoby podmíněný trest dva roky s odkladem na 30 měsíců. Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Vesecká před soudem tvrdila, že potřebnou praxi, kterou požaduje energetický zákon, získala při řešení soudních případů týkajících se energetiky. Soud takovou argumentaci tehdy neuznal.

Obhájce Vitáskové požadoval zproštění obžaloby, proti rozsudku se odvolal. Státní zástupce pro ni chtěl nepodmíněný trest 3,5 roku vězení. Soudce uložený nižší trest odůvodnil i délkou soudního řízení, které začalo v lednu 2016.

Vitásková stála v čele energetického úřadu sídlícího v Jihlavě v letech 2011 až 2017. Vesecká byla místopředsedkyní od listopadu 2014 do června 2015.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner