Jihočeský kraj vyhlásil pro lidi z Lenory veřejnou sbírku

lenora.cz

Mohutná exploze vážně poškodila bytový dům v Lenoře. | FOTO: lenora.cz

Jihočeský kraj zřídil k dnešnímu dni veřejnou sbírku na pomoc lidem z Lenory na Prachaticku, kteří se musejí vyrovnat s následky čtvrtečního výbuchu v jejich domě. V tiskové zprávě to dnes uvedla Hana Brožková z kanceláře hejtmanky. Veřejnou sbírku už dřív zřídila také obec ve spolupráci s nadací Adra. Při výbuchu zemřel jeden člověk a devět lidí se zranilo. Škoda je až 15 milionů korun.

Obec dnes organizuje úklid okolí výbuchem zničeného domu. Zapojí se i dobrovolní hasiči. Podle Jiřího Pojsla s SDH Lenora pomoc přislíbili také dobrovolní hasiči z Vlachova Březí. Jihočeští profesionální hasiči dodali 20 úklidových souprav. „To znamená, kbelíky, hadry, lopaty. To, co je potřeba. Tak jak to běžně děláme například při povodních,“ řekla za jihočeské hasiče Jana Neškodná.

Číslo veřejné sbírky vyhlášené Jihočeským krajem je 370707070/0300. Kraj také na likvidaci následků výbuchu uvolní až dva miliony korun ze svých rezerv.

Veřejnou sbírku na pomoc obyvatelům zničeného domu, kteří přišli o všechno, vyhlásila i obec ve spolupráci s nadací Adra. Číslo účtu je 66888866/0300 s variabilním symbolem 577.

Policie případ vyšetřuje jako úmyslný trestný čin. Zatím není jasné, kdo při tragédii zemřel. Přesnou identifikaci poskytne až pondělní pitva oběti. Dům, který zasáhl výbuch a požár, odborná firma strhne. Do dvou sousedních domů se lidé mohou vrátit, podle statika jsou v pořádku. Své byty muselo po výbuchu opustit 19 lidí.

Podle místních stojí za událostí jeden z obyvatel domu, který prý v domě rozmístil plynové lahve, polil je benzinem a zapálil. Hasiči i policisté stále případ vyšetřují.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner