Jihomoravský kraj rozdělí v souvislosti s tornádem 90 milionů ze sbírky

Hrozivé následky tornáda na jižní Moravě (Ray Baseley)

Hrozivé následky tornáda na jižní Moravě | FOTO: Ray Baseley

Jihomoravský kraj rozdělí 90 milionů korun ze sbírky pro obce zasažené tornádem a na vlastní zničený majetek. Obcím Hrušky, Lužice, Mikulčice a Moravská Nová Ves půjde 65 milionů, 25 milionů poslouží na obnovu poškozeného krajského majetku. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí kraje Alena Knotková. Červnové tornádo si vyžádalo šest životů a poničilo 1200 domů. Lidé i obce získali peníze ze sbírek a dotací od státu.

Návrh na rozdělení 90 milionů, které se sešly na transparentním účtu veřejné sbírky kraje na pomoc obcím postiženým tornádem, schválili dnes radní kraje. Schválit to musí v prosinci ještě zastupitelé. „Děkuji všem, kdo se zapojili do pomoci obcím poničených tornádem, ať už přispěli finančně nebo se zapojili jako dobrovolníci. Ta vlna solidarity byla neuvěřitelná,“ řekl hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

Pavel Blažek (Zbyněk Pecák / FORUM 24)

O nastavení kritérií pro rozdělení výsledku krajské sbírky se podle hejtmana rozsáhle diskutovalo v poradním sboru. Tvořili ho představitelé postižených obcí a kraje. „Po 14,5 milionu korun obdrží Hrušky, Mikulčice, Moravská Nová Ves a Hodonín. Hodně si cením postoje Lužic, kterým přistane na účtu sedm milionů. Jak konstatoval starosta obce, Lužice nebyly postiženy v takové míře jako ostatní obce,“ uvedl Grolich. Jihomoravský kraj použije 25 milionů korun na poničený majetek v obcích. Příkladem je hodonínský domov seniorů S-centrum, budovy hodonínské školy a další objekty, které jsou v majetku kraje.

Krajská veřejná sbírka fungovala od 26. června, tedy dva dny po tornádu. Skončí 31. prosince. Ke dnešku činila částka skoro 90,2 milionu. „Zbývající finanční prostředky z transparentního účtu veřejné sbírky a příspěvky, které budou přijaty na transparentní účet v následujícím období do konce roku 2021, budou rozděleny následně na prvním zasedání Zastupitelstva Jihomoravského kraje v novém roce,“ dodala Knotková.

Z finančních darů v celkové hodnotě 30 milionů korun, které se sešly na běžném účtu kraje, pak obce obdrží deset milionů. Kraj je rozdělí rovným dílem po dvou milionech korun.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]