Jiná možnost než prodloužit stav nouze není, řekl Hamáček

ČTK

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček | FOTO: ČTK

Není jiná možnost než prodloužit nouzový stav, Česko je v první třetině podzimního boje s covidem, hájil dnes ve Sněmovně vládní návrh vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Nesouhlasí s tím, že nastal čas udělat veletoč a uvolnit restrikce k omezení šíření nového koronaviru.

„Pět tisíc nakažených denně, to není žádná hitparáda,“ zdůraznil Hamáček. Dokud virus nebude poražen, Česko se podle něho do normální situace nedostane. Vítězstvím bude i to, když počty nakažených klesnou na stovky denně. Vývoj se v takovém případě dá držet pod kontrolou, dodal.

Metody boje s koronavirem jsou podle Hamáčka všude na světě stejné. Je třeba podle něho omezit kontakty mezi lidmi, proto se omezují obchod, služby a hromadné akce. „Pokud víme, že hlavní slovo v boji proti epidemii mají mít odborníci, je potřeba jejich postupy uvádět v život v souladu s právním řádem,“ podotkl.

Neprodloužit nouzový stav by bylo podle ministra stejné jako rozpustit v bitvě o Velkou Británii za druhé světové války královské letectvo. „Neprodloužit nouzový stav znamená na ten boj rezignovat,“ řekl.

Vláda požádala Sněmovnu o souhlas s prodloužením nouzového stavu o 30 dnů do 20. prosince. Opoziční KDU-ČSL, a také TOP 09 mluví o dvou týdnech do 4. prosince. Občanští demokraté navrhují prodloužení stavu nouze o týden. Poslanci SPD a Trikolóry nebudou hlasovat ani pro jednu z variant. Komunisté se budou teprve rozhodovat.

Zástupci části opozice upozorňovali v debatě na to, že z nového protiepidemického systému ministerstva zdravotnictví vyplývá, že nouzový stav by měl trvat až do jara. Všech pět jeho stupňů jej předpokládá.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner