K novoročním projevům Kubery a Vondráčka se připojí i Babiš

Twitter Jiřího Ovčáčka

Andrej Babiš, Radek Vondráček, Jaroslav Kubera, Miloš Zeman | FOTO: Twitter Jiřího Ovčáčka

Premiér Andrej Babiš (ANO) se letos připojí k předsedům Senátu Jaroslavu Kuberovi (ODS) a Sněmovny Radku Vondráčkovi (ANO) a přednese novoroční projev. Šéfové obou komor Parlamentu stejně jako při loňské premiéře postupně promluví po 13:00, Babišův projev odvysílá Česká televize ve 20:00. Prezident Miloš Zeman své tradiční vánoční poselství pronesl 26. prosince.

Předsedové vlád promlouvali na Nový rok několik let po druhé světové válce. V roce 2006 krátce po silvestrovské půlnoci přednesl novoroční projev tehdejší premiér Jiří Paroubek prostřednictvím už zaniklého kabelového a satelitního kanálu 24cz. Babiš loni poskytl na Nový rok televizi rozhovor, letos vystoupí s proslovem, na který je v programu vyhrazeno 15 minut.

Novoroční projevy šéfů parlamentních komor byly loni novinkou. Kubera vybídl Čechy k větší slušnosti, pokoře a úctě k práci druhých, stejně jako k většímu sebevědomí a víře ve vlastní schopnosti. Vondráček mimo jiné uvedl, že dobré výsledky české ekonomiky, minimální nezaměstnanost i růst mezd a penzí jsou zásluhou milionů pilných občanů.

Novoroční, případně vánoční projev pronášeli v Československu či České republice dosud zejména prezidenti. Tradici promluv zahájil už první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk, ve 30. letech minulého století přešel k vánočním poselstvím. K novoročnímu termínu prezidentských projevů se vrátil Klement Gottwald. Poslední novoroční prezidentský projev měl roku 2013 Zemanův předchůdce Václav Klaus.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner