K zemi půjde přes 60 domů poškozených tornádem, rozhodli statici

Hrozivé následky tornáda na jižní Moravě (Ray Baseley)

Hrozivé následky tornáda na jižní Moravě | FOTO: Ray Baseley

Statici určili po bouřích na Břeclavsku a Hodonínsku ke zbourání zatím přes 60 domů. Novinářům to po jednání krajského krizového štábu řekl ředitel jihomoravských hasičů Jiří Pelikán. V místech podle hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL) začnou bourací práce. Podle ředitele jihomoravské policie není nikdo pohřešovaný. Zatím je potvrzeno pět obětí.

V obcích zasažených bouřkami, které ve čtvrtek večer ničily domy, auta i zeleň, působí asi tisíc hasičů a 160 vojáků a také kolem 200 policistů. Auta dobrovolníků komplikují práci záchranným složkám, policie je žádá, aby přeparkovali. Hejtman uvedl, že se sešlo dost materiální pomoci a další dodávky nyní nejsou potřeba.

Hasiči pomáhají s odstraňováním následků po tornádu (Ray Baseley)

Grolich také řekl, že je potřeba dát do pořádku komunikační linku mezi krizovými štáby kraje a obcí s rozšířenou působností Břeclav a Hodonín. „Zřídíme informační místa, aby se tam mohli obrátit lidé, kteří potřebují pomoc nebo kteří ji nabízejí,“ uvedl. Podle něj většina lidí, jejichž domy zničila bouře, našla zázemí sama například u příbuzných, u dalších bude nutné situaci řešit.

Veřejná doprava v části jižní Moravy, kterou ve čtvrtek zasáhlo krupobití a tornádo, zůstává i dnes ochromená. Linek, které nejezdí nebo mění trasy, je však výrazně méně než v pátek. Hlavní výpadek se týká vlakového spojení mezi Břeclaví a Hodonínem. Místo vlaků jezdí autobusy náhradní dopravy, ale nezajíždějí do zasažených obcí, kde pokračuje policejní uzávěra, vyplývá z webu integrovaného dopravního systému. Na železnici v zóně tornáda by v neděli večer mohly začít jezdit dieselové lokomotivy po jedné koleji. Obnova plného elektrického provozu je otázkou týdnů, informovala Správa železnic.

Náhradní autobusová doprava je zajištěna v omezené míře, stojí na webu Českých drah. Železniční trať Břeclav-Hodonín, po které jezdí také vlaky z Brna do Starého Města u Uherského Hradiště, vede zhruba v trase čtvrtečního tornáda. Správa železnic přes noc dokončila většinu odklízecích prací na obou traťových kolejích na nejponičenějším úseku mezi Moravskou Novou Vsí a Lužicemi. Nyní zahájí opravy, přičemž úplný rozsah poškození se teprve ukáže.

Bouřky zasáhly nejvíc Lužice, Hrušky, Moravskou Novou Ves a Mikulčice. Padaly i kroupy o velikosti míčků a místem se prohnalo tornádo. Živly poničily stovky domů a způsobily škodu ve stovkách milionů korun. Vyžádaly si zatím pět obětí na životech a desítky zraněných.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]