Kalousek se postavil Babišovi. Jaký zákon chtějí poslanci TOP 09 zrušit?

TOP 09

Miroslav Kalousek | FOTO: TOP 09

Poslanci opět debatují o zrušení zákazu prodeje o několika vybraných státních svátcích. Zatímco vláda se k podnětu staví vesměs negativně, opozice je pro liberalizaci a svobodnou volbu každého podnikatele.

,,Světiti budeš den sváteční nad 200 metrů čtverečních prodejní plochy? To přikázání neznám. Nedovolil bych si někomu nařizovat, že musí mít ve svátek otevřeno. Ale taky mu to nechci zakazovat. Nechci mít prodejní dobu regulovanou státem. Proto ten zákon navrhujeme zrušit celý,“ říká předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

,,Zákon obtěžuje podnikatele i zákazníky. Ani obhájci zákona neumí vysvětlit podle jakého klíče bylo 8 ze 14 svátků vybíráno. Omezuje to podnikatele a otravuje lidi, zkrátka se to nepovedlo,“ uvedl již dříve Kalousek.

Zákon vstoupil v platnost 1. října 2016. Vztahuje se na prodejní plochy nad 200 m čtverečních, ale výjimku tvoří čerpací stanice či lékárny. Systém vzbudil velké zmatky a omezení svobodného podnikání. I zamýšleně ,,ochraňovaní“ zaměstnanci prodejen se staví proti. Příplatek za směnu o státním svátku pro něj byl často vítaným přilepšením do rozpočtu, kterého se museli nyní nedobrovolně vzdát.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner