(ct24.ceskatelevize.cz) V říjnu se stalo bezdomovectví v Maďarsku prakticky ilegálním. Právní normu prosadila vládní strana Fidesz. Zhruba 250 bezdomovců už dostalo policejní varování a minimálně jedenáct lidí bylo kvůli spaní na ulici potrestáno. Vláda hájí tvrdý postup tím, že platí sociální programy a ubytovny. V těch ovšem řada bezdomovců odmítá přespávat: bojí se parazitů či ztráty soukromí.

Vláda se snaží „vyčistit ulice“ a donutit lidi bez domova, aby zůstávali na ubytovnách. Pokud policie přistihne bezdomovce na ulici, dá mu nejprve varování. „Po třech varováních je bezdomovec povolán před soud. První stání před soudem pro bezdomovce znamená, že buď odejde s pokutou, nebo nucenými pracemi,“ vysvětluje antropoložka Éva Tessza Udvarhelyi, která bezdomovectví v Maďarsku zkoumá.

Pokud ovšem během šesti měsíců skončí člověk žijící na ulici před soudem dvakrát, čeká ho okamžitě vězení. Za mřížemi pak může strávit až 60 dní.

Varování už dostalo minimálně 250 bezdomovců a podle antropoložky Évy Tesszy Udvarhelyi bylo dosud nejméně jedenáct lidí potrestáno. Jeden z prvních případů se dostal k soudu jen čtyři dny poté, co začala platit změna zákona. Případ na svém webu popisuje organizace Utcajogasz.hu(Streetlawyer Association). Jednalo se o jednašedesátiletou ženu jménem Anita. Ta přišla o bydlení před rokem po smrti partnera. Soud Anitě udělil poslední varování, což znamená, že příště ji čeká buď vězení, nebo veřejně prospěšné práce.

Prázdné budapešťské podchody a čisté město jsou výsledkem toho, že se bezdomovci tísní v ubytovnách, i když by někteří dali přednost ulici. „Je to stejné jako v Česku. Lidé si často nesmí do ubytoven přivést zvířata, své psy, vadí jim nedostatek soukromí. Navíc v ubytovnách se často krade a dochází k násilí,“ konstatuje vedoucí Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky  Pavlína Janebová.

Ubytovny jsou často přeplněné pod náhlým náporem klientů. Vláda sice vyčlenila finanční prostředky na bezdomovectví, nicméně koncepční řešení nenabídla.

Sedmačtyřicetiletý Erik Jeczkel je bez domova už 20 let a postěžoval si Guardianu: „Útulky jsou plné vší, a jakmile jednou chytíte vši, je hrozně těžké se jich zbavit.“

Kam se uchylují lidé bez domova, pokud nechtějí být v ubytovnách nebo na ulicích, se zatím příliš neví.

„Je těžké říct, kam šli, ale mnoho z nich asi našlo úkryty. Předpokládá se, že se skrývají v místech, která jsou méně známá policii, ale také sociálním pracovníkům, což znamená, že je obtížnější k nim dostat pomoc.,“ říká Éva Tessza Udvarhelyi, která bezdomovectví v Maďarsku zkoumá.

Revue Forum Banner
FORUM 24 MONITOR
Další články autora