Kanál Dunaj-Odra-Labe bude ekonomicky přínosný, tvrdí Ťok. Nevěřím, kontruje Kalousek

Facebook

Dan Ťok | FOTO: Facebook

Projekt vodního kanálu Dunaj-Odra-Labe by byl ekonomicky efektivní, uvedl ministr dopravy Dan Ťok. Vyplývá to ze studie proveditelnosti, kterou představilo ministerstvo dopravy. Stavba kanálu, který dlouhodobě podporuje prezident Miloš Zeman, by stála 582 miliard korun.

„Výsledky ekonomického hodnocení ukázaly, že největší smysl má splavnění a propojení Dunaje a Odry. Labská větev koridoru z důvodu velmi vysokých investičních nákladů v podobě dlouhých plavebních tunelů snižuje efektivitu celého projektu. Celkové investiční náklady projektu ve variantě propojení všech tří řek jsou 582 miliard korun, ve variantě propojení Dunaje a Odry jsou náklady předběžně odhadnuty na 281 miliard,“ popisuje výsledek studie ministr dopravy Dan Ťok.

Studie hodnotila dopady 380kilometrového vodního kanálu z dopravního, vodohospodářského, energetického a rekreačního hlediska. Nezahrnuje ale investiční náklady na zvýšení splavnosti jednotlivých řek, které by stavbu pravděpodobně ještě prodražily.

Výsledkům studie nevěří poslanec TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. „Vzpomínám na studii, která “prokazovala” ekonomickou efektivitu pořádání Olympijských her v Praze. Nevěřil jsem ji. Téhle studii věřím ještě méně,“ napsal Kalousek na twitter a připomněl, že Česku dosud nemá dobudovanou síť dálnic a vysokorychlostních tratí. Chceme se pouštět do megalomanského projektu s kanálem? Absurdní,“ dodal Kalousek.

Stavbu kanálu dlouhodobě podporuje prezident Zeman. V roce 2015 uvedl, že by byl rád, kdyby se na stavbě kanálu podílela Čína. V minulosti jej za podporu stavby kritizovali ekologové, podle nichž by projekt zničil zbytky přirozených ekosystémů střední Evropy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner