Karlovarská krajská nemocnice zastavila operace kvůli covidu

Pixabay/1662222

Ilustrační foto | FOTO: Pixabay/1662222

Karlovarská krajská nemocnice (KKN) musela zastavit plánované operace, důvodem je zvyšující se počet hospitalizovaných pacientů s covidem-19 a nedostatek zdravotnického personálu. Nemocnice KKN, kam spadají nemocnice v Karlových Varech a v Chebu, sice ještě volná lůžka na intenzivní péči mají, kvůli nedostatku personálu ale jejich počet nelze navyšovat. Novinářům to dnes řekla předsedkyně představenstva KKN Jitka Samáková.

V karlovarské nemocnici jsou pozastaveny operace od středy 14. října, v chebské je zastavily zhruba o 14 dní dříve. Lékaři odoperovali pouze objednané pacienty onkologie a dětského oddělení. Ze šesti operačních sálů jsou využívány nyní pouze tři, a to na akutní zákroky a sekce porodnice, uvedla Samáková. „Dále jsme museli přistoupit k tomu, že zakazujeme čerpání dovolené zdravotníkům na dobu delší než dva dny, povolujeme pouze jednodenní, maximálně dvoudenní dovolené,“ řekla Samáková.

archiv

Zdravotnický personál je nyní potřebný na intenzivní péči. „Intenzivní péče má ale určité kapacity. Jsme schopní v intenzivní péči ještě pokračovat, ale za určitých podmínek, že budeme mít personál, v Karlových Varech do 12 až 14 lůžek a v Chebu do pěti lůžek. Spolupracujeme ještě se sokolovskou nemocnicí, která má intenzivní lůžka také,“ řekla Samáková.

Lůžka na intenzivní péči v Chebu i ve Varech jsou nyní obsazena zhruba z poloviny. V karlovarské nemocnici je nyní hospitalizováno na intenzivní péči osm pacientů z celkových 22 nakažených, tři lidé z deseti infikovaných jsou v nemocnici v Chebu. Pacienti s koronavirem jsou umístěni na infekčním oddělení, na interně a na ORL. Od začátku září umřelo s covidem-19 v karlovarské nemocnici 14 pacientů a v chebské 16 pacientů. Situace se ale každým dnem mění.

Pokud se ale podle lékařského ředitele KKN Josefa Maška výrazně navýší počet nakažených s těžkým průběhem nemoci, kteří budou vyžadovat intenzivní péči, nastane problém je umístit. Pacienti s lehkým průběhem nemoci jsou v současné době umisťováni do nemocnice v Mariánských Lázních, i tam se ale kapacity rychle plní. Podle Maška nemocnice dále jedná s krajskou nemocnicí v Ústí nad Labem o možném přesunu nakažených, kteří ale nejsou ve vážném stavu.

Podle Maška krajské nemocnice v současné době nemůžou uvolnit lékaře ani sestry k využití pro náhradní polní nemocnice. Samy jich mají nedostatek. Vedení nemocnice už oslovilo několik mediků a studentů zdravotnických škol, kteří by pomáhali například v triážovém stanu při třídění pacientů nebo při odběrech. Nemocnice nyní potřebuje okolo deseti mediků i studentů, uvedl Mašek.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner