Kauza Vidkun pokračuje výslechy svědků, vypovídat bude Langer

ČTK

Ivan Langer | FOTO: ČTK

V pozici svědka bude dnes u olomouckého krajského soudu vypovídat v kauze Vidkun bývalý ministr vnitra za ODS Ivan Langer. Blízký přítel a obchodní partner jednoho z obžalovaných, vlivného podnikatele Ivana Kyselého, byl v kauze rovněž zadržen a prověřován, obviněn však nebyl. V korupčním případě odkrývajícím podle žalobců nezákonné vynášení informací a ovlivňování trestních spisů by měly být vyslechnuty tři desítky svědků. Kauzou se bude soud zabývat celý tento týden.

Ivan Langer byl jedním z těch, u nichž policie v říjnu 2015 při spuštění razie provedla domovní prohlídky. V jeho bytě v Olomouci strávili kriminalisté více než 13 hodin. Část věcí a dokumentů zabavených policií při domovních prohlídkách v bytě, kanceláři a bezpečnostní schránce bývalého ministra vnitra a nyní advokáta Ivana Langera získala policie až v květnu 2016, neboť podléhaly advokátnímu tajemství. Kriminalistům je vydal ostravský krajský soud.

Langer nakonec v kauze obviněn nebyl a figuruje v ní pouze jako svědek. To je i důvod, proč nebudou podle soudu prováděny listinné a další důkazy, které byly u něj zajištěny. Soud tento návrh státního zástupce neakceptoval. Jde o důkazy, které ve vztahu k podané obžalobě neprokazují žádnou skutečnost, kterou obžaloba tvrdí, řekl ČTK již dříve soudce Martin Lýsek.

Vidkun podle obžaloby odkrývá korupční vztahy mezi policií, politiky a podnikateli v Olomouci. Podle žalobců vynášeli policisté informace z devíti trestních kauz vlivnému olomouckému podnikateli Ivanovi Kyselému. Ten v letech 2014 až 2015 tyto cenné informace údajně využíval k posílení svého vlivu a dával pokyny, jak má policie jednat. Informace poté podle žalobců předával dalším lidem s významným politickým či ekonomickým vlivem v Olomouckém kraji, zejména Langerovi, tehdejšímu hejtmanovi Jiřímu Rozbořilovi (ČSSD) či náměstkovi olomouckého primátora Martinu Majorovi (ODS). V případu jsou obžalováni čtyři lidé. Kromě dvou tehdejších policistů a Kyselého také exhejtman Rozbořil.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner