Žijeme ve zvláštní zemi. Česká republika od roku 2013 srdnatě bojuje proti korupci. Měli jsme tu tiskové konference, hrdiny z řad policie a hlavně uvědomělé státní zástupce, kteří vědí, co je důležité. Nyní mají všichni na stříbrném podnose naservírovány daňové podvody ministra financí Andreje Babiše – a je ticho. A ještě větší ticho vládne mezi protikorupčními organizacemi. Nadační fond proti korupci a Rekonstrukce státu, které rozhodně nejsou s hnutím ANO nijak propojeny, se pro jistotu odhodlaně zajímají o registr smluv.

Tak nejprve Nadační fond proti korupci. V prvním letošním čísle jejich nezapomenutelného newsletteru Protikorupčník se dozvíme, že NFPK oslavil narozeniny – gratulujeme – a oslavil je zjevně právě mlčením o Andreji Babišovi. Sice víme, že to je v poslední době takový národní zvyk, ale člověk by od lidí, kteří se kasají potíráním fenoménu korupce, že je přece jen bude podivný nákup dluhopisů a další záležitosti plynoucí z ministrova (ne)auditu zajímat. Chyba!

NFPK prostě trápí registr smluv. Ano, poslancům se to příliš nepovedlo, ale doopravdy není důležitější, že hlavní kontrolor výběru daní ty své neplatí, hlavní kontrolor dotací při jejich čerpání podvádí a tak dále? Asi ne.

Ale nevzdávejme se. Máme tu přece ještě další obránce naší země, a to Rekonstrukci státu. A hlavní zprávou je … registr smluv. Ale to nevadí, na jejich webu i facebookovém profilu se dá hledat. Tak hledejme. Andrej Babiš, Andrej Babiš … nikde.

Nebylo by hezké protikorupční organizace hned podezírat z nekalých úmyslů. Možná se proto mohlo stát, že jsou jejich představitelé zrovna na dovolené spolu s Lenkou Bradáčovou a Robertem Šlachtou. Nebo jsou všichni nemocní. Jinak bychom si o nich museli myslet něco nepěkného. A to nechceme.

Revue Forum Banner
Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora